| EduardTPU a întrebat:

Am observat ca de la o boxa ies 2 fire? Care e rolul fiecaruia dintre ele? Am o mufa, cu conexiune de tip RCA, cum pot conecta firele de la boxa cu acea mufa RCA pentru a-mi putea intra in statie? Mentionez ca firele de la boxa sunt neizolate, fara nici o mufa (sunt taiate in capat). Mai am si un cablu cu doua capete RCA ( RCA-RCA), pot sa bag in capat in statie si de celalalt capat rca sa leg firele neizolate/libere de la boxa? Sau trebuie sa tai un capat de la cablul de tip rca-rca si sa leg de acolo firele de la boxe apoi sa izolez firul, dar are vreo importanta cum leg intre ele cele 4 fire in total, adica acestea: cele doua fire de la boxa cu cele 2 fire din cablul pe care vreau sa-l conectez la statie(cablul rca-rca din care am taiat capatul)?

2 răspunsuri:
| cyadron a răspuns:

Un fir rosu e plus, celalalt negru e minus. E bine sa respecti acest lucru. De obicei la o statie ai mufele rca care sunt intrari / iesiri. Boxele se conecteaza prin acele fire dezizolate in statie care trebuie sa aiba niste mufe speciale pentru conectarea boxelor - de genul cu surubel sau mai des cu arc. Astfel se realizeaza contactul fizic pe fir - fara alt tip de mufa. Daca nu ai astfel de mufe la statia ta, cred ca va trebui sa improvizezi. Dar uitat-te mai bine ar trebui sa fie.

| Popa_Catalin_1995 a răspuns:

Eu am doua fire tot asa unu negru si unu rosu, dar vreau sa mai adaug 1 m dar firele ce vreau sa le pun sunt rosii amandoua dar firele sunt lipite unul de altul