| alex1343 a întrebat:

Am procesor AMD Athlon(tm) de 1.15 GHz, 768 of RAM, version 2002, Service Pack 3, Microsoft Windows XP Professional dar vreau cam 3.50 GHz sau mai putin dar la un pret SH.Vinde cineva?

Răspuns Câştigător
| CapitanuSemafor a răspuns:

In primul rand, nu conteaza Ghz. Conteaza procesorul, arhitectura lui, cache-ul, nr. de coruri etc.
Daca ai 1.15 Ghz sunt mari sanse sa am dreptate ca ai un AMD Athlon XP 1800+ pe socket 462 care stiu sigur ca are 1.53 Ghz deci ai versiunea lui la 1.15 Ghz sub alt nume probabil.
Deci ai un single core, 256 kb Cache.
Cel mai bun procesor pentru placa de de baza a fost/este AMD Athlon XP 3200+ care are 2.33 Ghz, single core, 512 kb cache.
Il gasesti pe eBay sau printr-o minune pe un site romanesc dar pe eBay este la sigur si la mana a doua.
3200+ este dublu ca putere fata de procesorul tau actual dar procesorul tau actual fiindca este foarte slab, dublul ala inca este foarte slab.
Recomand sa cauti la SH niste piese din 2008 sau 2009 cel putin.

4 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Ce placa de baza ai? Trebuie sa iei un procesor care sa fie compatibil cu placa ta de baza, ca altfel degeaba il cumperi.

| mihaelamiki96 a răspuns:

Am unul de 2.80 ghz dar depinde ce sochet ai. de unde esti?

| alex1343 explică (pentru mihaelamiki96):

Din Targu-Ocna, jud. Bacau

| mihaelamiki96 a răspuns (pentru alex1343):

Eu sunt din Bucuresti. e 50 de lei daca te intereseaza zi-mi