| Catalion a întrebat:

Am si eu o intrebare banala. Jocurile merg mai bine in Windows 7? Am o placa video cam slabuta si ar fi super daca raspunsul ar fi da si daca e nu, atunci asta e...

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Jocurile merg mai bine in windows 7 doar daca ai o placa video serioasa, adica una din ziua de azi... daca ai o amarata de nvidia geforce fx5200, nu face minuni windows 7 cu ea, ba chiar cele mai multe jocuri vechi merg mai prost. Doar jocurile noi, astea pretentioase...astea merg mai bine cu 7.

catalin, intrebarea ta e banala, dar raspunsurile care le-ai primit, inclusiv al meu, sunt si mai banale!

Moretime, dai de inteles ca tu ai o vechitura de calculator pe care si xp-ul se cam tarastehee hee. cum poti sa zici ca toate efectele vizuale si gadget-urile tin procesorul intre 20-60% in windows 7?
si apoi vine un anonim si te sustinetongue ca windows 7 consuma mai multe resurse...bla bla..., sincer in ziua de azi a ajuns un xpsp3 cu cele mai uzuale programe sa ocupe peste 400 mb ram, iar Windows 7 ajunge la vreo 600 mb(din experienta mea). Dar evident ca nu stiti de ce ocupa "atata" memorie, nici nu va spun, aveti de unde afla daca chiar va intereseaza si ce sa zic e scumpa rau memoria in ziua de azi, de asemenea multi aveti in ziua de azi vreo 2-4gb ram si stati cu ochii tot timpul pe task manager si va minunati de ce tot ocupa windows 7 prea mult.
May God be forgiving...

sunteti unii de dati niste perlelaughing
dar uneori ma cam si enervez de ce citesc. pe bune, uneori as vrea sa vin la voi acasa si sa va iau calculatorul cu windows si sa vi-l arunc pe adevarata "windows", adica pe fereastrabig grin...intelegeti voiwinking

16 răspunsuri:
| valy a răspuns:

Pai nu... xp este mai bun.pentru ca nu face atatea pagube ca windows 7winkingma refer mai ales daca ai calculatorul slabutz un windows nu are la ce sa te ajutewinking

| MoreTime a răspuns:

Nu, jocurile nu merg mai bine pe Windows 7 deoarece toate gadgeturile si efectele vizuale ale acestui Windows consuma foarte multe resurse, de exemplu dupa ce ai deschis calculatorul deschis cu toate acele gadgeturi procesorul va lucra in continuare la o intensitate de 20-60%, depinde de procesor. Iar la Windows XP nu consumi resurse deoarece efectele vizuale sunt putine si nu sunt gadgeturi. Concluzie: Jocurile merg mai bine pe Windows XP.

| MoreTime a răspuns:

Aero, ai problemelaughing
Suna-l pe Bill Gates si intreaba-l despre Windows 7 si gramada de resurse care le consuma aiurea doar pentru gadgeturi si aspect vizual...
Ar trebui sa citesti mai multe despre Windows 7 daca chiar vrei sa pari convingator, cel putin mie mi-e destul de clar din multe locuri unde am citit / si din experienta personala ca Windows 7 consuma resurse mult mai multe decat XP. Si in legatura cu procesorul, am Windows XP SP 3 si cu firefox-ul, messengerul deschise activitatea procesorului variaza de la 0 la 15%. Eu vroiam sa-i dau omului un aspect general despre ce inseamna Windows 7 pentru un calculator mai slab.

| kaTTsu a răspuns:

Aici sunt raspunsuri cu dus intors Da iti merg mai bine jocurile, dar depinde si de placa care o ai nu poti cere la o placa de 256 mb sa ruleze perfect pe most wanted sau ayon sau oricare alt joc ce necesita mai mult, iar daca ai 512 mb nu e slabuta deloc este excelenta chiar foarte buna as spune pentru jocuri si daca folosesti si Windos 7 cu aceasta placa deja nu ai probleme, dar daca ai mai mica de 512 atunci intri in zona rosie si iti recomand sa stai la XP daca nu vrei sa ramai fara jocuri sau sa iti suprasoliciti placa si sa ramai fara ea daca e placa incorporata ai cam pus-o, dar daca nu iti cumperi alta 512, 1gb si esti rege conteaza si ce RAM ai pentru ca jocurile sunt nimfomane cand este vorba de resurse

| softdeluxe a răspuns:

"sau sa iti suprasoliciti placa si sa ramai fara ea"...Este imposibil sa ramai fara GPU de la solicitare, ramai mai repede fara sursa daca este noname si nu face fata. Iar mie pc imi merge mai bine in windows7 desi am o amarata de 7300GT, in jocuri pare mai buna grafica(jocuri gen pes2010big grin).

| asd a răspuns:

Win 7 e cel mai prost windows din lume facut vreodata l-am avut 3 ore si cand am vazut cat de idiot este mi-am bagat Xp sp 3(windows adevarat) ecranul il am 16:9 iar jocurile mi se vedeau doar pe jumatat in forat 4:3.ca design este fain dar la performanta e banal. windows xp cel mai bun.

| PaRAP a răspuns:

MERG mai bine dar daca jocurile nu sunt bune nu iti merg pe windows 7

| PaRAP a răspuns:

Si daca ai placa video mica sa-r putea sa nu`ti mearga acel joc

| beyonddarkness a răspuns:

Daca configuratia pc-ului tau e ''slabuta'' atunci alege xp, fiindca win 7 iti va ''consuma'' prea multe resurse, astfel iti soliciti pc-ul si nu obtii nici rezultatul dorit, dar pe de alta parte daca iti doresti o grafica excelenta, opteaza pentru Windows 7. DirectX 10. 1 chiar face ''minuni''winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dau dreptate lui moretime windows 7 consuma foarte multe resurse tongue pe cand xp nu. in plus ca xp esti mai eficent si mult mai comod decat windows 7 parerea mea tongue!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaaa... lolllll

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu-s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu inca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa mearga chiar mai rau daca ai un sistem mai slab

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi merg mai multe jocuri in windows 7 decat in xp ...de exemplu in xp KOTOR 2 nu mergea. in windows 7 merge. tin sa precizez ca am laptopsmug

| mariusfelandro a răspuns:

Si doar cum se pune parola pe windows 7