| Glsukab a întrebat:

Am si eu o problema. M-am trezit intr-o zi ca in locul antivirusului pe care il aveam si anume Microsoft Security Esentials mi-a aparut acest antivirus Disk Security Professional cand deschid calculatorul incepe o scanare si imi arata ca am virusi cu toate caacum 2 zile am dat o scanare completa si mi-a iesit 0 virusi, ei acum apare ca am virusi, multi incerc sa le dau remove si imi apare ca trebuie sa cumpar licenta si alte chestii, zic sa sterg antivirusul ca nu e free cand incerc asta imi apare ca este infectat si nu-l pot sterge oriunde as incerca saintru imi apare o eroare ca e infectat si nu pot intra am incercat sa il dezactivez dar nu merge orice click apas in fereastra antivirus-ului ma baga la aia cu cumpararea licentei nu stiu ce sa-i fac! poate stiti voi va rog dati-mi niste sfaturi, idei dau funda!

1 răspuns:
| JustCosmin a răspuns:

Din ceea ce stiu eu, acest Disk Security bla bla, ar fi un utilitar de scanare a porturilor USB, dar ar trebui sa aiba denumirea USB Disk Security Pro. In Control la ADD/Remove Programs apare acest "antivirus"? Daca da, porneste PC-ul in Safe Mode (apesi F8 de multe ori dupa ce pornesti PC-ul si selectezi Start in Safe Mode). Odata ce ai deschid PC-ul in safe mode, intri in Control Panel, selectezi "antivirusul" si dai uninstall.