| ShobyWTF a întrebat:

Am un calculator mai vechi, vreau sa stiu daca s-ar putea pune windows vista home premium

Sistemele:
AMD Sempron(tm) 3000+ 1. 8ghz
ram 1 gb
Placa video:ATI Radeon 9550 / x1050 Series 256 mb

9 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Cerinta minima pentru versiunea windows vista home basic de 32 bit e minim 512 mb de ram. asa ca aceasta versiune, cu un giga de ram o sa iti mearga bine. nu sunt adeptul in a instala un vista insa in lipsa unei configuratii mai performante asta e.
bafta.

| gelu1970 a răspuns:

Pentru home premium cerintele sunt de 1 gb ram. asa ca poti.

| AirănMeidăn a răspuns:

Se poate. Acum eu ca nu iti recomand Vista e alta treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows Vista este un esec.
Uite ce zic eu, ideal ar fi sa strangi niste bani si sa iti cumperi un PC nou pentru ca acesta este total depasit. Si iti recomand un Windows 7, iar daca vrei ceva mai "modern" iti recomand Windows 8. Pace.

| ShobyWTF explică (pentru anonim_4396):

Am deja unu performant asta era ala vechi...

| Hitback a răspuns:

Vista e cel mai slab windows.Consuma foarte mult si ofera putin.
mergi pe xp 32bit sau 98 la 1 gb ram.

| Richard001Toto a răspuns:

Salut! Va funcționa și Windows Vista dar va rula foarte greu! Îți recomand să pui Windows Xp! Dacă ar fi avut măcar 2gb de ram, dar pune xp! e mai sigur!

| vlad70 a răspuns:

Da, s-ar putea, dar incearca win xp, ti-ar merge fluent pe aceasta unitate dspre care vb. P.S. : mult mai fluent*

| vlad70 a răspuns:

Da cum am zis mai inainte si cum au zis ceilalti incearca xp va merge foarte bine, si mai inca un lucru daca vrei sa-ti mearga mai bine cu xp mai ai un slot liber pentru memoria ram?, daca da mai pune o memorie de 1 gb macar, acuma depinde ce tip de memorie ai, ma gandesc ca ai ddr 1 sau ddr 2, nu? ddr1 se gaseste cam greu.