| mihhaii a întrebat:

Am un decodor digital de la rcs. Pot sa vad programele digitale pe un televizor crt? Daca da, cat de bine se vad in comparatie cu cele analogice?

1 răspuns:
| TDT a răspuns:

Da, se pot vedea si pe televizoare crt. Diferenta dintre analog si digital este foarte mica daca semnalul analogic este bun. Iar televizoarele tip crt sunt mult mai bune pentru acest tip de semnal.
La digital nu mai depinzi de semnal, interferente, etc., dar calitatea programelor depinde de modul cum sunt transmise de catre televiziuni catre operator (unele programe se vad mult mai bine decat altele). In plus, digitalul iti ofera mai multe canale, EPG (ghid tv), subtitrari, etc.