| anonim_4396 a întrebat:

Am un HTC One si nu mai tine bateria nici cateva ore. Am auzit de baterii externe, dar nu stiu nimic despre ele. Se pot pune la orice fel de telefoane sau numai la anumite modele?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te joci mult pe el sau stai pe net. Pe mine ma tine lejer 2, 5 zile.Dar nu il solicit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se pot pune la orice telefon, dar sunt atat de incomode... mai bine iti schimbi bateria la telefon

| halogen001 a răspuns:

Bateria externa tine loc de incarcator.

O baterie externa contine unul sau mai multi acumulatori de 3.7V si un circuit electronic cu 2 functii:
1.Incarcarea bateriei externe de la un incarcator de 5V/1A prin cablu USB (depinde de model ce intensitate a curentului necesita bateria externa la incarcare, dar in general e bun un incarcator de 5V / 1-2A ) si
2.Incarcarea telefonului de la bateria externa prin cablu USB, intocmai ca de la un incarcator obisnuit de la priza.

Incarcarea bateriei externe dureaza in jur de 6-7 ore daca are o capacitate de 6000 mAh si incarcatorul e de 5V/1A.

La conectarea telefonului la bateria externa prin cablul USB, automat intra in functiune ridicatorul de tensiune al bateriei externe care ridica tensiunea de la 3, 7V la 5V, iar telefonul se va incarca. La terminarea incarcarii telefonului sau la descarcarea acumulatorului din bateria externa, incarcarea telefonului se opri, iar ridicatorul de tensiune se va opri si el, nu va mai scoate 5V prin cablul USB.

Daca bateria externa are cuent si telefonul s-a mai descarcat putin si necesita incarcare, se scoate cablul USB si se introduce din nou in bateria externa pentru a porni ridicatorul de tensiune al bateriei externe si pentru a reporni incarcarea telefonului.

Daca bateria telefonului tine putin, atunci trebuie schimbata cu una noua. Bateria externa ajuta putin, dar e incomoda in folosire: trebuie conectata la telefon prin cablul USB, plus ca se poate intampla ca bateria telefonului sa fie descarcata si totusi bateria externa sa nu o incarce decat dupa scoaterea si reintroducerea cablului USB pentru repornirea ridicatorului de tensiune de 5V (ridicatorul de tensiune de 5V din bateria externa nu merge nonstop intrucat ar consuma curent inutil)

La HTC One cred ca e baterie nedetasabila si se schimba mai greu.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Schimba bateria mai bine.

| TonyBarbu a răspuns:

Bateriile externe au rolul de a-ti incarca telefonul cand nu ai acces la curent. SFAT: schimba bateria telefonului.

| pr0ph3t a răspuns:

Se pot folosi la orice tip de telefon, cablu potrivit sa ai.Se gasesc si cu incarcare solara pentru cazul in care mergi in locuri unde nu exista energie electrica, dar cel mai bine iti cumperi o baterie noua pentru modelul tau de telefon

| AValentin a răspuns:

Eu stiu ca pentru anumite modele happy

| Roxx_Kati_1994 a răspuns:

In cazul in care nu te mai tine bateria, cumperi alta. Bateria externa este pentru toate telefoanele (ma refer la cele Smart), dar pe aceea o cumperi ca sa ai extra baterie. Nu o cumperi doar pentru ca cea a telefonului numai tine.