| IonValeriu a întrebat:

Am un Iphone 4 care era blocat pentru o retea din America(pentru ca e luat din America) si l-am dus la un GSM din Romania si ei mi lau facut sa mearga pe Vodafone(ei zic ca mi-au pus nu stiu ce cip pe cartela ca sa mearga) ma rog si am ios 4 si vreau sa dau update la ios 6 si tipi de la GSM mi-au zis ca daca fac asta o sa pierd semnalul pe care mi lau facut cu cipul ala.E adevarat? E o cale sa imi fac iphonul never locked cu Cydia(cand o sa apara combatibil cu ios 6?)? Si daca dau update direct o sa mai mearga pe Vodafone?

Răspuns Câştigător
| valentino52 a răspuns:

Daca dai update nu o sa mai mearga. Ce ti-au pus ei se numeste gevey sim si e o cartela care trimite semnale gresite telefonului pentru a ii permite sa iti citeasca sim-ul de Vodafone. baseband-ul este partea sistemului de operare care se ocupa de partea cu telefonia mobila, cand dai update la iOS 6 automat se modifica si baseband-ul. gevey-sim-ul care il ai tu acum nu poate debloca decat anumite baseband-uri deci daca dai update nu o sa mai functioneze. nu exista modalitate de a face neverlocked din cydia, a mers o perioada de cateva zile mai demult un program denumit SAM. singura modalitate de a face neverlocked este prin decodare oficiala contra cost (pentru america poate fi 700, 800 lei).

| IonValeriu explică (pentru valentino52):

L-am dus la un gsm si mi l-au deblocat cu 200 lei, dar ma rog mersi de raspuns

| valentino52 a răspuns (pentru IonValeriu):

Pai si vrei sa zici ca cu 200 lei ti l-au facut neverlocked? Nu cred... ti-au facut o decodare neoficiala.

| IonValeriu explică (pentru valentino52):

Cum adica decodare neoficiala? mie imi merge bine trebuie sa fac niste pasi inainte sa se porneasca telefonul si gata merge