| XxXJoK3rXxX a întrebat:

Am un laptop Acer aspire e1-531.
processor. 2.20ghz b960
4 gb ram
si placa video nu am se bazeaza pe Intel hd graphics.
am citit pe internet ca pot vedea cati gb are placa video.
problema nu gasesc in laptop, si nici modelul placi de baza. funda

10 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Placile grafice Intel nu au memorie video dedicata, ele folosesc o parte din memoria cache a procesorului si la nevoie imprumuta si din memoria RAM a laptopului.

| KodrutZ a răspuns (pentru taken):

Lol, din memoria cache a procesorului? Tu citesti ce postezi inainte sa scoti dume de-astea?

| taken a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu am luat de aici:
http://www.notebro.ro/2010/09/03/procesoare-grafice-intel/
Paragraful 3.

| KodrutZ a răspuns (pentru taken):

Un ilustru blog anonim al unor papagali care habar n-au despre ce scriu. Minunat. "De asemenea Intel numeste asa zisele "shadere" sau linii de procesare "Execution Units" sau pe scurt EUs." Baietii astia habar n-au pe ce lume se afla...

| taken a răspuns (pentru KodrutZ):

Am inteles.
Deci ia doar din memoria RAM ca placile video integrate in placile de baza?

| KodrutZ a răspuns (pentru taken):

Exact.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Memoria cache a procesorului e oricum irelevanta ca dimensiune... irelevanta in cazul de fata, evident.

| taken a răspuns (pentru KodrutZ):

Gata,am inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descarca de aici GPU-Z
http://www.techpowerup.com/downloads/2221/mirrors.php

| xDr0gs a răspuns:

Http://www.compari.ro/......sului.html Aici gasesti tot ce vrei sa stii despre laptop-ul tau!