| Ammizzu a întrebat:

Am un laptop HP pavillion si are o placa grafica Nvidia de 2 gb. Am instalat si driverul pentru ea dar problemea e ca laptopul este tot pe o placa grafica intergrata Intel graphics. ma ajutati sa o activez pe cea Nvidia. Am Windows 8.1 pe el.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Lasa asa cum este ca e bine. Daca ai 2 placi grafice inseamna ca ai un procesor Intel i de care o fi.Ei fiecare procesor este fabricat cu o placa grafica incorporata.Cind cumperi alegi in fctie de ce faci cu acel laptop ori doar cu placa din procesor ori un laptop care mai are inca o placa.Ei bine pina aici e ok.Acum daca ai 2 placi grafice acestea lucreaza amindoua, de astea sint facute asa.Ce se intimpla? De ex daca doar navighezi pe net, trimiti un email bla bla lucreaza acea placa Intel integrata in procesor.Cind faci ceva mai complicat cu laptopul, rulezi ceva stiu si eu ce necesita mai multa putere video AUTOMAT intra si lucreaza a doua placa adica cea videa.Nu lucreaza amindoua deodata ci pe rind fctie de ce faci la momentul respectiv.Sint facute asa pentru a economisi bateria laptopului.O placa grafica puternica necesita si un consum mare de energie, ca urmare daca ar functiona tot timpul doar cea vidia sar duce rapid bateria.Deci ambele placi grafice sint activate.Bine doar daca nu cumva ai reinstalat tu wind sau cine stie ce ai mai facut pe acolo sa dezactivezi ceva.

| Ammizzu explică (pentru relian):

Cred ca mai degraba e cum zici tu. El arata doar Intel Grahic. Acum sa vad cum se comporta in jocuri. Nu mi se pare ca e de jocuri chiar daca are 8 GbRam, i7, 2 p Video.

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Daca ai instalat driverul pentru placa dedicata, cauta in Start -> nVidia Control Panel. Din fereastra care se deschide selectezi nVidia ->Apply -> OK

Mai ai o setare in BIOS ca sa selectezi/deselectezi placa video dedicata. Pentru a intra in BIOS (restarteaza calculatorul) in functie de diferitele placi de baza se intra apasand una din tastele: Dell/Delete, F2 sau F10, in cazul in care nu esti sigur poti sa le apesi si pe toate o data.

In principiu placa dedicata porneste automat DOAR cand este nevoie (daca driverele sunt instalate corect). Poti sa fortezi o aplicatie sau un joc sa foloseasca placa dedicata cu click dreapta pe executabil(joc/aplicatie) -> run with graphic adaptor si selectezi ->nVidia...si mai cum se numeste ea.

| Levente a răspuns:

Prima varianta:
1. click dreapta pe meniul start
2. Device Manager
3. Display adapter
4. selectezi placa Intel - daca nu apare placa Nvidia treci la varianta a doua (mai jos)
5. click dreapta si disable
6. restart

A doua varianta:
Dezactivarea placii video integrată se face din Bios. Acolo se pune de disable. Cauti unde e Video, dar cu atentie. La laptop se intra in Bios cu F2 sau F12.

| AdrenalinTm a răspuns:

Placile alea nu se activeaza decat cand procesorul intra in turbo BOOSt si iti porneste placa pentru ca are nevoie de mai mult

| Ammizzu explică (pentru AdrenalinTm):

Da tu si cu Relin aveti dreptate. Am mai inrebat si pe un prieten de jocurile pe care le-a jucat iii apare tot asa Intel graphics. Multumesc.