| Daniel26 a întrebat:

Am un laptop mai vechi, care a venit cu windows Vista preinstalat, astfel ca atunci cand sunt erori folosesc un Recovery Disk. Intrebarea mea este daca inlocuiesc HDD-ul (se misca mai greu in ultima perioada cel existent si functioneaza la 96% din capacitate, nu 100%), o sa pierd windowsul preinstalat, nu? si va trebui sa cumpar un windows eventual, n-o sa mai pot folosi recovery disk-ul pentru a avea windows din nou pe laptop, corect? merci.

2 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Daca ai cd cu vista cu licenta il poti instala pe noul hard si il activezi. Daca nu ai iti cumperi alt windows.

Bula
| Bula a răspuns:

Un specialist iti poate copia 1:1 continutul hard disk-ului, iar laptopul va functiona cu windows-ul tau cu licenta, fara problema.
Daca-ti functioneaza hard diskul la capacitate redusa, este suficient - de multe ori - sa stergi fisierele nedorite (temporare, etc) si pe urma sa dai defragmentare la fiecare partitie.
Ajuta mult.