| Sonia822 a întrebat:

Am un laptop pe care nu l-am mai folosit de cateva luni, daca nu ii incarc bateria, se poate umfla si strica? Cat de des trebuie sa il tin la curent, daca nu il mai folosesc, avand unul de la serviciu? Laptopul e luat de vreo 4 ani, e in stare impecabila, nu vreau sa se strice.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scoate i bateria si foloseste laptopul pe alimantator in priză, si baterie îi cumperi una nouă doar daca folosesti laptopul cînd pleci in vacanta la mare de exemplu.

| Sonia822 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cum trebuia facut de la inceput? Sa-i fi scos bateria si sa mearga doar pe curent, si bateria doar in vacante? Asa se foloseste corect?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Sonia822):

Exact

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu prea are legatura, e baterie de laptop. Acestea sunt mult mai durabile ca cele de la telefon. Nu am auzit cum ca s-ar putea umgla aceasta baterie. Niciodata cred, asa ca stai linistita.

Nu e vorba de cat de des il ti in curent, este laptop totusi. Bateria se detaseaza? Daca da, il incarci putin (da putin) si apoi scoti bateria din el cand stai pe el si nu faci procese care sa necesita multa performanta. Dupa ce termini poti sa bagi bateria la loc. Daca tii bateria in timp ce te joci de exemplu, aceasta incepe sa se deterioreze.
Este indicat ca atunci cand lasi bateria pe undeva aceasta sa fie incarcata putin.
Daca bateria nu se detaseaza, atunci nu ar trebui sa ai nici o grija, stiu ei ce fac cand concep un laptop (in mare). Asa ca nu ai de ales, o tii mereu cand stai pe el.

| LPCTSTR a răspuns:

Cee? straight face
Stai fara grija man, eu l-am lasat 7 luni si are 8 ani laptopul si inca merge bine-mersi.
In orice caz, poti schimba bateria daca apar manifestari.

| Bizon95 a răspuns:

Depinde SERIOS de producator si de baterie
am un laptop Asus care dupa un an bateria e dusa (d'aia au laptop-urile garantie 3 ani dar bateriile garantie 1 an)

si am capacit un laptop vechi, Fujitsu, cu, modem de dial-up big grin (atat de vechi e) si care a fost tinut intr-un dulap vreo 7-8ani (d'aia a scapat de el si mi l-a aruncat mie) si caruia bateria se incarca numai 90% dar in rest... MERGE PERFECT (bateria vreau sa spun), chiar am avut surpriza sa stea 3 luni fara incarcare si apoi bateria sa aiba curent full si sa nu aiba nevoie sa se incarce

totusi, ca idee generala, orice baterie cu Lithium ar trebui odata pe luna pornit aparatul in care e, descarcata la 25% si apoi incarcata complet!

| Adrian5575 a răspuns:

Nu se strica daca nu il folosesti o perioada. Dar e bine sa incarci bateria complet, inainte.