| persseuss a întrebat:

Am un laptop si cred ca are placa de wireless.

pot sa fac o conexiune astfel incat sa ma conectez si de la pc sau invers.am net de la rds fara router.

detalii

7 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

AI putea sa transmiti net mai departe cu laptop-ul. Descarca programelul acesta si instaleaza-l : http://www.wifihotspotcreator.com/
Vezi ca trebuie sa ai mufa de internet conectata in laptop, iar wi-fi din laptop trebuie sa fie aprins.
Iti pui o parola din 8 caractere, iar la network card bifezi local area connection apoi apesi butonul start. Din momentul acela te poti conecta cu alte device-uri la net ( wireless )

| persseuss explică (pentru Jipa95):

Ok,pai si cum fac asta? adica adica fac pe laptop si la pc cum ma conectez/?

| Jipa95 a răspuns (pentru persseuss):

Ca sa te poti conecta si cu pc-ul ai nevoie de ceva care sa capteze acel semnal. Cu un adaptor wireless odata ce l-ai conectat la pc te poti conecta cu el la orice retea wireless
Preturile dupa cum vezi variaza : http://www.pcgarage.ro/adaptoare-wireless/
Pentru o camera si cel mai ieftin este ok.

| persseuss explică (pentru Jipa95):

Pai si daca fac de pe pc si sa captez cu laptopul nu merge?

| Jipa95 a răspuns (pentru persseuss):

Nu, pentru ca, cu pc-ul daca faci asta nu are cu ce sa transmita semnal wireless. Laptop-ul are wi-fi ala transmite semnalul. Pc-ul ce are? Deci iti trebuie neaparat un adaptor ca cele din link-ul de mai sus.

| persseuss explică (pentru Jipa95):

Ok,mersi.deci tot la router ajung

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti.Nu va functiona cu niciun program.Am incercat.Plus de asta pc-urile nu au placa de retea wirelles. Ceva in spatele pc-ului cu o antena ca sa capteze de unde vrei. Nici de la wirelles. Daca te hoatarasti sa iti iei wirelles trebuie sa cumperi si sa montezi la pc piesa de mai jos.(pentru pc)

http://www.pcgarage.ro/placi-de-retea-wireless/