| CraciunCezarVasile a întrebat:

Am un laptop vechi ibm Lenovo când pornește apare un lacăt ce trebuie sa fac

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Trebuia sa ne dai o poza cu acel lacat ca sa ne dam seama!
Daca este precum cea din aceasta imagine https://imgur.com/1Ii8ETg
Poate fi atat de la bateria placii de baza uzata cat si de la parola de pe BIOS

1. Pentru aceasta problema de mai sus, poti incerca ceva si acasa si anume sa deconectezi laptopul de la priza (incarcarea pe cablu) sa il desfaci, sa scoti bateria laptopului daca se poate scoate (modelele mai noi au baterie "Capsata" greu de scos de utilizatorul de rand), sa scoti bateria CMOS-care este bateria de pe placa de baza-a nu se confunda cu bateria laptopului cea de capacitate mare, sa o inlocuiesti cu una noua pe cea CMOS, asamblezi la loc laptopul, il pornesti si vezi daca mai apare acel lacat!

daca nu merge atunci :

2.Necesita rescriere de bios (daca nu iti amintesti parola), de obicei aceasta rescriere e bine sa fie facuta de profesionisti cu scule, dar costa!
Cine poate face rescriere de bios? in speta cam orice service IT
Costurile nu le stiu dar poate costa destul
Cu alte cuvinte s-ar putea sa depaseasca costul laptopului tau vechi
Dar nu strica sa intrebi la anumite serviceuri cat ar costa, asta daca nu functioneaza pasul cu inlocuirea bateriei de pe placa de baza (CMOS)

totusi in practica este greu de facut ceea ce am descris la pasul 1. greu pentru un amator chiar si pentru mine, deci si pentru inlocuirea bateriei CMOS la un laptop este nevoie sa mergi la un specialist; la PC este aproape plug and play si o poate face oricine, treaba nu sta la fel in cazul unui laptop unde ai nevoie sa demontezi o serie de piese ca sa ajungi la aceasta baterie de pe motherboard

Diferenta dintre inlocuirea bateriei de pe placa de baza a unui laptop vs. rescrierea de BIOS este foarte mare din punct de vedere al manoperei, prima fiind o operatiune mai ieftina ce necesita doar pricepere, rescrierea de bios necesita mai ales componente hardware fara de care nu se poate realiza acest lucru!

| RAY a răspuns:

Debifeaza securitate bios