| anonim_4396 a întrebat:

Am un nokia c3 nou... trebuie sa formatez bateria?

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Nu este obligatoriu dat poti sa o ti 12 ore la incarcat cu telefonul inchis pentru o rezistenta indelungata.

| dorikut a răspuns:

Răspunsul concret în vei găsi doar în fișa de specificații tehnice ale telefonului. Este foarte posibil ca acumulatorul că fie preformatat din fabrică, însă vorba aceea: "În oala acoperită nu intră musca".

Cel puțin prima încărcare (dacă nu ai răbdare să repeți asta de 3-4 ori) este recomandat să se facă doar după epuizarea completă a acumulatorului, cu telefonul închis, timp de 12 ore. Acest lucru poate aduce acumulatorului o autonomie și o durabilitate mai mare.

Bye-Bye! happy

| trolololo a răspuns:

Formatarea e un mit, dacă bateria are energie în ea, nu o încărca. Când ramai cu 1 liniuță o pui la încărcat pana te avertizează ca e plina, apoi decuplezi.

| Elliana534 a răspuns:

E necesar sa ii formatezi bateria. Ca dupa nu te va tine mult. Ti telefonul pana se descarca de tot il incarci full de vreo 5 ori se e gatahappy