| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

Am un pc Lenovo m57 SFF si de curand am achizitionat niste rami ddr2. Pc-ul avea 2gb ram si 4 sloturi si am adaugat doua placute a cate 1gb in celelalte doua sloturi libere si l-am aprins. Acesta s-a aprins normal insa cand m-am uitat la "proprietati" la "my pc" imi arata doar 3gb ram in loc de 4. Am stans pc-ul si am scos una cu gandul ca nu era compatibila si din asta nu o citea. Am pornit pc-ul mai apoi si imi arata ceva scris pe monitor exact dupa bootare si ceva bip. Am incercat si am lasat doar ramii mei originali in el insa tot asa facea. Am tot incercat combinatii de i-am schimbat unul cu altul si asa mai departe insa la fel. Cum pot rezolva?

2 răspunsuri:
| KillaNoFilla a răspuns:

Scoate toti rami apoi porneste pc-ul, o sa bipuie si dupa il stingi apoi introdu doar 1 cate unul din cele 2 noi cumparate sa le verifici in parte daca merg.
Daca merg pune toti rami la loc si vezi daca nu ai 4 gb
Sa puni slotul 1 cu slotul 3 rami noi si 2 cu 4 rami vechi.

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică:

Am rezolvat cu o "revenire la setarile anterioare" din bios iar la aprindere totul a mers perfect ca inainte insa inca o nelamurire... In bios imi arata ca am 4gb ram instalati dar cand dau la proprietatile windows-ului imi arata ca am doar 3gb ram.