| anonim_4396 a întrebat:

Am un pc P4 cu procesor de 3 Ghz si memorie fizica instalata de 1024 Mb. Placa de baza este este ASUS P4P800 - MX, iar placa video on board este Intel(R) Extreme Graphics 2 si este setata acum pe 64 Mb. Pot mari memoria placii video la 128 sau 256 Mb? Cum pot face acest lucru din bios si daca se poate, vor aparea ceva imbunatatiri? Mentionez ca placa de baza NU ARE(din fabricatie!) slot AGP! Are numai 3 sloturi PCI, slotul maro...LIPSESTE cu desavarsire. Multumesc pentru un eventual raspuns competent!

Răspuns Câştigător
| iulyan a răspuns:

Pai ai putea fiind ca placile video integrate folosesc din rami cand sunt suprasolicitate. ca de exemplu te joci NFS MW la rezolutie maxima si cand numai face fata se "aprovizioneaza" din rami asa ca din 64 mb se face cam 160 sau mai multhappy, dar nu se intipareste in bios decat ca de 64 mb. dar eu iti zic sa-ti cumperi o placa grafica daca ai sloturi PCI ca chiar daca reusesti cu cea integrata sa o aduci la 256 mb comparat cu o placa dedicata de 256 mb oricet tip o sa-ti mearga simtitor mai repede calculatorulhappy