| KastorRO a întrebat:

Am urmatoarea placa de baza http://www.google.ro/......tp?/imgres (DACA NU ATI VAZUT PLACA ESTE : ASUS P4P800 Deluxe) si am urmatoarele 2 intrebari in legatura cu ea:
-1) Mai pot atasa inca un HDD daca am deja unul? (CEL STANDARD DE 75GB Model SATA) Adica mai am sloturi libere pentru inca un SATA?

-2)As dori sa imi cumpar o placa de retea wireless. Aceasta se monteaza in sloturile normale pentru placi (deoarece placa mea de retea normala pentru LAN se monteaza in sloturile normale ca si placa de baza sau unua de sunet) sau se monteaza in acel slot NEGRU dreptunghiular din stanga placii(adica cel din stanga sloturilor albe pentru memorie RAM)?

Răspuns Câştigător
| andrey7 a răspuns:

Salut. in primul rand trebuie sa recunosti ca mai ai de invatat cum e cu interiorul unei unitati PC dar... cred ca pot sa te ajut si eu cu ceva :
1) HDD-ul nu se monteaza pe placa de baza ci se monteaza aici :
http://www.google.ro/......tp?/imgres
(HARD.DISKUL ESTE CEL DIN STANGA JOS) firele pentru HDD vin de la sursa
Parerea mea este ca daca ai mai multe fire care pleaca de la sursa si nu sunt "ocupate"... acele fire sunt pentru MAI MULTE CD-WRITER-e...
o solutie ar fi sa iti iei unul cu o capacitate mai mare si sa il montezi... sunt diferite site-uri care iti arata cum sa faci asta
2) pentru aceasta intrebare pot sa spun doar ca DA, se monteaza in slotul negru din stanga acelor slotri albe. insa acele sloturi albe nu sunt pentru memoriile RAM. ci cele albastre si negre plasate orizontal in imagine (partea dreapta)
sper sa-ti fi fost de folos...

| KastorRO explică (pentru andrey7):

Eu ma refeream daca mai am slot liber pe placa de baza pentru cablu sata ca HDD stiu unde se pune.

4 răspunsuri:
| danimotenel a răspuns:

Daca mai ai un cablu SATA liber si undel de la sursa poti pune inca un hard disk, insa eu recomand un SSD http://www.emag.ro/search/ssd
cu el iti va merge muult mai repede pc, pentru o placa de retea, o pui in sloturile pci, cele albe, cel negru e pentru placa video.

| raidxp a răspuns:

Sigur ca poti poti inca un hard, ai 2 porturi sata pe placa,dar nu inteleg ce vrei cu placa de retea lan,sau sunet,caci le ai onboard,adica pe placa de baza, iar daca vrei sa-ti iei o placa de retea wireles, da se monteaza in sloturile pci acelea albe, sau depinde ce placa de retea wireles iti iei, exista si pe USB

| KastorRO explică:

Ma scuzati acele sloturi albe sunt pentru placi, iar sloturile albastre din dreapta jos sunt pentru RAM...si cu aceasta ocazie, ce modell DDR de RAM am?