| alex055 a întrebat:

Am un pc si vreau sa bag windowsul si nu am stiut ca hard diskul e in format MBR si mi-am sters partitia cu windowsul si se pare ca trebuie sa sterg si cealalta partitie ca sa il instalez, stiti cumva cum pot sa salvez ce am pe partitia cealalta? Am incercat sa conectez hard diskul la un alt calculator prin cablu SATA, dar nu il vede.

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Daca tot ai alt calculator, pune pe un stick o distributie de linux, si intra in live boot pe celalalt pc si vezi ce poti scoate din HDD.

| NLS a răspuns:

Cealalta partitie pe care ai date de pastrat NU trebuie stearsa,
Trebuie sa faci un stick bootabil, cu kitul luat de pe site ul oficial, dar descarci pe PC arhiva ISO.
Apoi il scrii pe stick cu Rufus, si alegi MBR, daca ai Bios clasic.
Totodata, nu uita sa schimbi din FAT32 in NTFS.
Apoi incepi reinstalarea, dar alegi partitia pe care a fost windowsul.
Sper ca nu au ambele aceeasi marime, ca va fi greu sa le recunosti.

| alex055 explică (pentru NLS):

Nu mi citeste daca l fac in MBR

| NLS a răspuns (pentru alex055):

Ce placa de baza ai?
Sau mai bine,... Poti posta o poza cu BIOS ul?
Daca e interfata aceea colorata intens, cu pictograme, si suporta mouse, e UEFI, si trebuie sa il faci GPT.

Daca e Bios ul vechi, doar 2 culori, si nu suporta decat tastatura, e Bios, si trebuie ales MBR.

Repet, partitia cu date, nu trebuie sa o stergi.

| alex055 explică (pentru NLS):

E UEFI imi si scrie acolo ca e in gpt, faza e ca imi zice ca hard diskul e formatat in MBR si de asta trebuie sterse ambele ca windows ul sa l formateze in formatul care trebuie, pot sa ii schimb si eu formatul in command prompt, dar tot asa trebuie sa il stergi ca dupa sa il poti schimba. Mersi oricum