| Andrei_Lazar_1991 a întrebat:

Am un pickup Sony ps-242 si vreau sa imi iau un amplificator, am gasit un pioneer vsx d912 o sa mearga cu el sau imi trebuie si un preamplif? poate cineva sa imi explice cum functioneaza toata treaba?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Daca nu stii ce fel de doza are pikup-ul, cauta un amplificator care are intrare de microfon ( karaoke). Dupa cate am vazut e un deck si astea au nevoie de un preamplif. Ori cumperi unul ori cum ti-am zis mai sus. Eu am un model asemanator si i-am facut un preamplificator. Amplif pe care l-ai ales are numai intrari de linie ( cd, dvd...)

4 răspunsuri:
| Andrei_Lazar_1991 explică (pentru horia2012):

Doza este asta http://mla-s2-p.mlstatic.com/......636-O.jpg. Cred ca este magnetica. Deci daca imi iau un preamplif cu intrare phono pot sa il conectez dupa la sistemul meu genius 5, 1 sau la orice alt sistem (amplificator+boxe) si o sa e auda asa cum ar trebui in mod normal?

| Andrei_Lazar_1991 explică (pentru horia2012):

Http://olx.ro/......2arE7.html despre asta ce zici? m-am uitat pe net si am vazut ca are intrare phono MM, pretul e ok? si daca stii cat m-ar duce niste boxe pentru el.

| horia2012 a răspuns (pentru Andrei_Lazar_1991):

Da, il poti conecta la orice sistem audio si se va auzi normal, ca orice alta sursa de semnal. In privinta amplificatorului, merita, are intrarile exact care iti trebuiesc. Pick-up merge pe intrarea de 2, 5mv. Pretul e cam marisor, dar tinand cont ca e Sony, vezi daca lasa la 350. Pentru, boxe poti pune intre 4-16 ohmi, ideal ar fi 2x50w la 8 ohmi, minim 2x35w. Si pe 3 cai ( bas, medii, inalte). E un amplificator bun si trebuie sa scoti din el tot ce poate.