| SkyRed a întrebat:

Am un Samsung Galaxy C7 si am o problema cu selfie sticku... cand apas pe declansatoru de la selfie ..ma baga pe cautare vocala google. Avand in vedere ca daca bag castile in telefon si apas pe volum ...imi face poza. As vrea sa stiu care este problema :? Multumesc!

2 răspunsuri:
| Xaya a răspuns:

Problema este mufa sau telefonul. Vezi tu, mufele jack tipice castilor si selfie-stickurilor au niste dungulite, aceste dungulite trebuie pozitionate perfect la imbinarea mufei cu spatiul din telefon astfel incat sa preia comanda care vrei sa o dai. In cazul in care dungulita nu este perfect pozitionata, sau cand mufa nu corespunde, atunci comanda nu este preluata coect. Ca un sfat: daca esti destul de dibace, poti taia cablul castilor (la 2-3 cm de mufa) si apoi sa tai la fel mufa de la selfiestick si schimba-le (lipesti firele cu pistolul de lipit, le izolezi si ai corectat mufa!)
Desigur, trebuie sa fii complet pregatit pentru o astfel de operatiune...

| SkyRed explică (pentru Xaya):

Dar mufele arata identic...