| Mioow a întrebat:

Am un Samsung Galaxy S2 Plus de cateva luni. Mergea perfect pana acum o saptamana cand din senin a inceput sa functioneze putin cam sacadat. Problema mea ar fi ca de fiecare data cand il deblochez sau ies dintr-o aplicatie pe marginile verticale ale ecranului imi apar doua lini negre, dar care dispar in cateva secunde.

Va rog mult sa imi spuneti ce e de facut pentru ca nu mai stiu ce sa fac. Ma cam deranjeaza si as dori sa stiu cum as putea rezolva problema. Nu am mai vazut la nimeni sa pateasca asa ceva cu telefonul.

Dau FUNDITA celui mai util raspuns.

Merci :*!

1 răspuns:
| kar1GaNNN a răspuns:

Buna.

Cateva trucuri pentru a imbunatati performanta telefonului :

Foloseşte o aplicaţie care îţi „curăţă" telefonul

O aplicaţie de tipul „task killer" îmbunătăţeşte mult performanţele telefonului tău. Aplicaţia „Advanced Task Killer" din magazinul Play este una dintre opţiuni, însă oferta este foarte bogată. Ai de unde alege! "Clean Master" este un alt soft care te poate ajuta să faci curăţenie în telefon şi să îl ajuţi să prindă viteză. Din când în când, îţi va spune că memoria telefonului este folosită în proporţie de 90% şi că este timpul să faci curăţenie.

Resetează telefonul!

Dacă telefonul tău refuză să te mai asculte, indiferent de ce ai face, poţi da o resetare generală prin care pierzi toate fişierele personale, jocuri, aplicaţii, poze, muzică, filme însă nu vei pierde nici un fişier din sistem. În acest fel, telefonul va reveni la setările şi valorile sale din fabrică.

Atenţie la widget-uri!

Acestea pot îngreuna performanţele telefonului tău, care se va mişca foarte încet sau chiar se va bloca. Acordă puţină atenţie widget-urilor care se updatează des, pentru că acestea îţi mănâncă resurse. Dacă le elimini, telefonul tău va merge mult mai bine.

Instalează-ţi un antivirus

Alege un antivirus bun, în care ai încredere. Vei găsi în magazinele de aplicaţii inclusiv produse gratuite. Limitează-te, totuşi, la un singur antivirus. Dacă ai două astfel de softuri, nu vei avea un telefon mai rapid. Dimpotrivă.

Fără imagine de fundal!

Atenţie la wallpaper! Dacă ai pe ecran setată o imagine frumos colorată care se mai şi mută dintr-un loc în altul, e posibil să îngreunezi funcţionarea telefonului. Lasă un fundal simplu dacă vrei să ai un telefon care se mişcă rapid.

Ai folosit o aplicaţie? Închide-o!

Este vorba despre aplicaţii precum GPS, Wi-Fi, Bluetooth, mobile data. De obicei, după ce le foloseşti, uiţi să le închizi, iar acest lucru face ca telefonul tău să meargă mai greu.

Uite cum ştergi o aplicaţie dacă ai Android!

Pentru a dezinstala o aplicaţie pe un telefon Android trebuie să urmezi trei paşi:

- Acesezi Meniul de aplicaţii din telefon;
- Selectezi butonul Opţiuni;
- Alegi în funcţie de titulatura butonului Dezinstalare/Administrare aplicaţii/Ştergere, apoi apeşi pe aplicaţia pe care doreşti s-o dezinstalezi şi confirmi dezinstalarea.
- Poţi face această setare doar pentru acele aplicaţii instalate de tine, nu şi pentru cele preinstalate.
SURSA : http://www.click.ro/news/social/8-trucuri-sa-ti-mearga-mai-bine-telefonul

Toate cele bune.