| maniac a întrebat:

Am vazut la specificatiile unui telefon, mai exact nokia n86 8gb ca are ecranul amoled. Eu stiam ca telefoanele cu touchscreen au ecranul amoled, super amoled etc. La ce ajuta ecranu amoled la nokia n86 avand in vedere ca are taste?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AMOLED vine de la Active-Matrix OLED, OLED fiind ultima generatie de ecrane, foarte subitiri (unele fiind si flexibile) si desigur, mai scumpe.
Acum, ecranele OLED, se folosesc pe acele telefoane care se doresc a fi subtiri (un OLED are 0, 5-0, 3 mm grosime, pe cand un LED ajunge la cativa mm). In momentul asta, ele se folosesc cam pe toate telefoanele, mai putin pe cele entry-level (datorita pretului), pentru ca consuma mai putina energie. La telefoanele fara touchscreen nu se face atata caz de tipul ecranului pentru ca nu prea conteaza, dar majoritatea telefoanelor high-end (cu touchscreen sau fara) au ecran AMOLED/Super AMOLED etc.