| anonim_4396 a întrebat:

Am vrut să creez o partiţie nouă dar din greşeală am şters o partiţie existentă. Există o cale ca să îmi recuperez datele de pe partiţia respectivă?

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă nu ai mai scris date pe acel hard disc se poate face asta folosind un utilitar ce poartă numele de TestDisc şi se găseşte exclusiv pe orice distribuţie Linux bazată pe Debian.
Cu Testdisc poţi restura complet partiţia, iar cu Recuva poţi doar restaura datele într-o altă locaţie
O să îţi explic cum se face cu testDisc
Se descarcă de exemplu Desktop linux OS se scrie ISO-ul pe un DVD şi apoi se butează în mod Live CD
După butare în mod Live DVD se deschide un terminal şi se sctrie:
sudo apt-get update
se aşteaptă ca operaţia să se încheie
După ce operaţia s-a încheiat tot în terminalul deschis se scrie comanda:
sudo apt-get install testdisc
Se aşteaptă ca softul să se instaleze(10-12 secunde)
Se închide terminalul şi se deschide altul(ctrl+alt+t)
se scrie testdisc/enter
se măreşte fereastra terminalului
se urmează instrucţiunile aplicaţiei
-introducerea path-ului hard discului care va fi de forma dev/sda1
se selectează hard-ul şi apoi folosind recover partition se va restaura partiţia.
Nu e mare lucru de făcut.De regulă mie nu îmi ia mai mult de 30 de minte cu tot cu recovery să fac asta.Succes

| KuolemaTekeeTaiteilijan a răspuns (pentru DeyCj):

Am folosit Linux (Ubuntu) însă am renunţat la el. Ai idee cum aş putea rezolva problema cu Recuva?

| mircea22b a răspuns (pentru KuolemaTekeeTaiteilijan):

Downloadeaza + instaleaza Recuva si zi daca dai de probleme/erori cand faci recuperarea.

| DeyCj a răspuns (pentru KuolemaTekeeTaiteilijan):

Te cred că ai avut o experianță neplăcută cu Ubuntu, că după mine Ubuntu face lumea Linux de rușine prin procesul lor de Windowzizare a unei distro ce o fost cândva una de calitate și acuma de la versiunea 11.10 în sus ce are Unity o devenit o porcărie comercială, la fel ca și OppenSUSE.În schimb Debian, Fedora., Mandriva sau altele ce chiar îs distro linux nu or devenit comerciale.De încercai așa ceva și ce avea desktop-ul kde sau Cinnamon(Linux Mint), nu mai revenai la windows.
Recruva, e mai puțin performanta treaba da nu imposibilă. Trebuie să instalezi aplicația de pe:
http://www.piriform.com/recuva/download/standard
Să nu te sperii că e link direct de download de pe site-ul producătorului(piriform așa îi zice :-" )
Instaleaz-o și apoi urmează instrucțiunile din apliocație.E ușor de folosit, da așa cum am zis are rezultate slabe spre acceptabile în cazul tău.Succes

| gelu1970 a răspuns:

Utilizeaza Ontrack Easy Recovery. E cel mai bun program in recuperari de partitii si date. are o interfaza usoara, si gasesti tutoriale in you tube care iti explica modul de folosinta al programului. recuva e free insa nu recupereaza nimic. ontrac e de plata. in caz ca nu il gasesti ti-l dau eu. Bafta.