| RAY a întrebat:

Am vrut sa instalez un windows xp la un desktop vechi e din 2002, faza e ca in timpul instalarii s-a blocat si s-a ars sursa, adica s-a auzit ceva si nu se mai aprinde, plus ca sursa era fierbinte dar si mirosea a ceva ars. Pe sursa scrie 320 w se poate pune si o sursa cu mai multi wati? Sau trebuie originala? Se mai merita sa bagi banii in asa ceva, apropo are hard IDE e vechi si hardul se auzea groaznic

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Nu are ce sa se arda, aia e puterea maxima pe care poate sa o duca sursa ta. Daca sursa ta poate 1000w si tu consumi de exemplu doar 50w, nu are nici-o problema. Problema e atunci cand tragi mai mult decat poate ea.

3 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Se poate pune si de 1000w dar nu merita.
Ar fi bine sa il vinzi pe piese (oricum vei lua putin) si sa investesti in altceva.

| RAY explică (pentru Evolution):

Nu e al meu, eu trebuia sa il fac, nu se arde placa de baza daca pui mai mult?

| Evolution a răspuns (pentru RAY):

Nu are ce sa se arda, aia e puterea maxima pe care poate sa o duca sursa ta. Daca sursa ta poate 1000w si tu consumi de exemplu doar 50w, nu are nici-o problema. Problema e atunci cand tragi mai mult decat poate ea.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu merita.
Daca poti, vinde componentele.