| anonim_4396 a întrebat:

Am Windows 8.1 si nu a mai fost nevoie sa instalez driverul video de când îl am, iar jocurile nu funcționau prea bine. Am instalat driverul de pe cd, iar acum când deschid calculatorul apare imaginea neagră cu sageata care se încarcă, iar windowsul porneste dupa vreo 5 minute. Aveti idee cum pot face sa nu mai faca asa?

16 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Mai mult ca sigur driverii de pe cd erau pentru Windows 8.00 și probabil tu ai Windows 8.1.Deși cică seamănă real sunt total diferite. Driverii chiar de ei se instalaează automat, ca pc-ul să funcționeze optim trebuie să-i instalezi pe cei din automatic updates, cătuând după actualizări și instalând acestea.Succes

| RobertMoon a răspuns (pentru DeyCj):

Nu mai exista actualizari pentru acest driver, este putin mai vechi.

| CinevaNou a răspuns (pentru RobertMoon):

Cum sa nu existe? ce placa video ai?

| RobertMoon a răspuns (pentru CinevaNou):

Ati raedon x1550

| CinevaNou a răspuns (pentru RobertMoon):

Placa asta nu suporta decat vista si xp. Deci tu ai instalat driveru de vista de pe cd in windows8.1, de asta ti se intampla minunea.

| RobertMoon a răspuns (pentru CinevaNou):

Corect. Crezi ca e o solutie sa mă duc in manage si sa dezactivez chestia de acolo cu Radeon x1550 si sa o reactivez dupa ce pornesc jocurile? Deoarece fără driver se misca foarte greu jocurile, adica pornesc, dar merg in reluare.

| CinevaNou a răspuns (pentru RobertMoon):

M-as mira sa mearga chestia asta. Dar nu prea ai de ales, cu windows 7 iti mergea bine daca instalai driverul de vista?

| RobertMoon a răspuns (pentru CinevaNou):

Da, dar nu are rost sa reinstalez windowsul.

| halogen001 a răspuns:

Probabil driverul e gasit cu intarziere pe hard disk.

Daca nu e greu de reinstalat windows-ul, ar trebui reinstalat si introdus si driverul de pe CD - daca e pentru 8.1 e perfect, daca nu, poate exista un driver mai nou pe site-ul producatorului, special pentru 8.1.

Chiar si fara reinstalare windows, un driver mai nou de pe site-ul producatorului, poate ar fi mai bun.

| christishor a răspuns:

Pt wind 8.1 ai nev de 4 gb ram ca sa ruleze bine o placa video dedicata nu ar strica procesor macar 2.0 ghz daca le ai mai mici incearca sa schimbi tema sa nu mai fie aero ( sa nu se vada prin bara un folder din spate ) consuma cerinte, daca ai un antivirus cu multe scuturi de protectie incearca sa il opresti cat te joci pentru a elibera ram-ul

| christishor a răspuns:

Pt wind 8.1 ai nev de 4 gb ram ca sa ruleze bine o placa video dedicata nu ar strica procesor macar 2.0 ghz daca le ai mai mici incearca sa schimbi tema sa nu mai fie aero ( sa nu se vada prin bara un folder din spate ) consuma cerinte, daca ai un antivirus cu multe scuturi de protectie incearca sa il opresti cat te joci pentru a elibera ram-ul

| christishor a răspuns:

Pt wind 8.1 ai nev de 4 gb ram ca sa ruleze bine o placa video dedicata nu ar strica procesor macar 2.0 ghz daca le ai mai mici incearca sa schimbi tema sa nu mai fie aero ( sa nu se vada prin bara un folder din spate ) consuma cerinte, daca ai un antivirus cu multe scuturi de protectie incearca sa il opresti cat te joci pentru a elibera ram-ul
P.S. - daca ai procesor amd verifica temperatura cu speed fun daca depaseste 50° C atunci trebuie sa schimbi pasta termo procesorul e stresat si nu functioneaza la parametri normali

| RobertMoon a răspuns (pentru christishor):

Îndeplinesc cerintele, am instalat driverul video si de atunci îmi apare imaginea neagră când deschid calculatorul, jocurile se misca perfect acum, singura problema pe care o am este când deschid calculatorul ca durează prea mult, iar înainte sa pun driverul video se deschidea imediat, fără probleme.

| TsonPing a răspuns:

Poate chiar iti lipseste Driver-ul de la Placa Video! Descarca 3d CHIP de pe net si vezi daca iti lispeste DRIVER-ul sau cum a spus Christishor poate nu ai cerintele pentru Windows 8.1
Windows 8.1

Dacă doriți să rulați Windows 8.1 pe PC, iată de ce aveți nevoie:

•Procesor: 1 gigahertz (GHz) sau mai rapid cu suport pentru PAE, NX și SSE2 (mai multe informații)

•RAM: 1 gigabyte (GB) (32 de biți) sau 2 GB (64 de biți)

•Spațiu pe hard disk: 16 GB (pentru 32 de biți) sau 20 GB (pentru 64 de biți)

•Placă video: dispozitiv grafic Microsoft DirectX 9 cu driver WDDM

| RobertMoon a răspuns (pentru TsonPing):

Indeplinesc cerintele pentru Windows 8.1 si am si driverul video, tocmai am spus ca pc funcționa si fără driverul video si se misca foarte bine, acum am instalat driverul video, iar când deschid calculatorul este imaginea neagră si porneste dupa 5 min. windowsul. PS. Jocurile se misca perfect, singura problema pe care o am e când deschid calculatorul.

| Florin_Denisov_1978 a răspuns:

Dezinstaleaza driverul si instaleaza-l dupa site. Versiunea cea mai noua