| Xzone a întrebat:

As dori niste pareri despre urmatoarea configuratie:
-Procesor Intel Skylake, Pentium Dual-Core G4400 3.30GHz box
-Placa de baza ASRock H110M-HDS
-Memorie HyperX Fury Black 4GB DDR4 2133MHz CL14
-Carcasa Deepcool Tesseract BF black
-Sursa Sirtec - High Power Element BRONZE II 600W
-Hard disk WD Blue 1TB SATA-III 7200 RPM 64MB
Vreau sa leg PC la un TV fullHD de 32 pentru ca nu am monitor. Mai incolo vreau sa imi iau o placa video m-am gandit la un R7 360 OC sau un GTX 750 TI (de aia am cumparat si sursa aia)
M-am gandit sa iau un i3 6100 da din cate am vazut si din cunostinta mea nu este mare diferenta intre g4400 si i3 6100 numai la threats si la placa video integrata. As dori sa imi spuneti daca mai pot schimba ceva fara sa sar de 2000 de lei si daca va merge pe TV fara placa video dedicata. Multumesc

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pai TV-ul ce intrari are? Ai exagerat cu sursa, ia mataluta si pune frumos macar 8 gigi de ram. Cu sau fara 750 Ti, sistemul asta nu maninca mai mult de 150 W. Ca si placa de baza merge si H110M-HDV-ul, e un pic mai aerisita, chiar daca si aia e mica a naibii. E o mica-mare diferenta intre G4400 si i3 6100, dar eu as merge pe 6300 (are 4 MB de cache).

| Xzone explică (pentru KodrutZ):

La TV am hdmi cat despre procesor as vrea sa fac upgrade da nu am bani de i5. Ce sursa imi recomanzi ca sa duca si un gtx 950?

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Xzone):

In loc sa te gandesti la upgrade mai bine mai strangi bani si iti cumperi mai tarziu, cand o sa fie mai ieftin.
Iti cumperi atunci tot : i5 6400 + B150 + 8GB DDR4 (minim 2400mhz) + GTX 960/R9 380 + o sursa buna de 500W si gata.
Pierzi la faza cu upgrade.

| KodrutZ a răspuns (pentru Xzone):

I3 6300, rupe stilul. Daca nu ai bani, mai stringe cum zice si Silvia. Da-l in sange de 950, integrata e foarte ok pina una-alta. Inspre vara o sa lanseze procesoare si placi video noi AMD si la astea "vechi" o sa scada garantat preturile. Acum cred ca te incadrezi foarte frumos in 2000 RON cu i3 6300 si fara placa video. Revin cu wishlist iiiimediat.

| KodrutZ a răspuns (pentru Xzone):

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1619629/
750 Ti gasesti SH in garantie la preturi ok, daca e de 750 Ti. Daca nu... cum ziceam, mai asteapta un pic, stai pe integrata o perioada. Astea de la Skylake sint chiar capabile.