| Jony123 a întrebat:

As vrea s achizitionez un cooler performant. Temperatura procesorului meu este de 30-48~50 grade... Vreau sa iau acest cooler (link mai jos), dupa voi voi simti vreo diferenta de temperatura? Se merita banii? Eu am un procesor E5300 de 2.60 GHz si l-am overclockat la 3.0 GHz... Deci? Ce parere aveti despre acest cooler? :
http://www.emag.ro/......HTX3-GP%29

6 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Nu e prea mare temperatura, dar la procesorul ala se poate si mai bine.
TX3 nu e cine stie ce. E mai performant decat cel stock, dar nu e o mare diferenta.

Daca tot dai un ban, iti recomand asa ceva:
http://www.emag.ro/coolere_procesor/cooler-procesor-zerotherm-fz120--pFZ120
Daca ai o placa de baza stabila, o sa poti duce procesorul aproape de 4 ghz.

| filipm2001 a răspuns:

Salut. E OK cooler-ul si este incurajant cate mesaje pozitive sunt in josul paginii. Eu as fi ales intre cel ales de tine si asta: http://goo.gl/K1mC6
Si e bine la e-mag ca au transport gratuit si plata la livrare.
Oricare e bun.
Succes;)

| Arthur a răspuns:

Dragă BGD, nu-ţi da singur cu stângul în dreptul : rolul pastei este tocmai să elimine aerul dintre circuitul integrat, procesor sau tranzistor şi radiator. Aerul este prost conducător de căldură, este chiar izolant termic ( cărămizile eficiente - cu găuri, folia izolantă cu bule de aer etc. )
Eu personal prefer un sistem de răcire puţin supradimensionat din motive de siguranţă ( se mai adună praf, vara dacă nu ai încăperea cu aer condiţionat etc. )

| JaJe a răspuns:

Temperatura sunt destul de bune, atata timp cat este intre 20 si 30 Grade in IDLE, iar in Full-load sa nu depaseasca 70 Grade.

Tu spui ca ai facut overclock la procesor de la 2, 6 la 3 Ghz, banuiesc ca ai marit FSB-ul, nicidecum voltajul, atata timp cat nu te atingi de voltajul procesorului, temperatura nu are cum sa creasca odata cu frecventa acestuia.

Parerea mea e ca nu se merita sa iei un cooler atata timp cat cooler-ul stock isi face treaba.

| Jony123 explică:

Drag0s se vede ca esti pe dinafara cand vine vorba despre hardware. Deci pasta termoconductoare duce aerul rece la procesor... Ma nu vreau sa te jignesc dar habar nu ai... E cea mai mare prostie pe care am auzit-o. Asa ca nu te mai baga in seama aiurea pe aici. fara resentimente!

| Drag0s a răspuns:

Omule esti nebun? 50 grade maxim este perfect. nu are cum sa-ti inghete circuitele in timp ce calculatorul merge. nu ai nevoie de cooler. poate de pasta termoconductoare si te sters praful oleaca. pasta te ajunge la 12 lei maxim. si poti s-o folosesti de 3 ori max. si o schimbi daca vrei o data la 6 luni.
Pasta are rolul de a conduce aerul rece de la coolerul de deasupra radiatorului si isi pastreaza temperatura. de foarte putine grade. ceea ce raceste si procesorul. nu da banii degeaba

P.S. : coolerul e destul de smecher, e si p pasiv ceea ce il face mult mai eficient. insa nu ai sa simti mare diferenta. o sa ai max 45 grade. ceea ce nu-i mare diferenta. pasta poate sa ti-l aduca la vreo 35winking Funda!