| VyKond a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar o placa de baza noua http://www.emag.ro/......ENWSKBBBM/
,dar vreau sa stiu daca are vreo legatura cu carcasa, adica sa aiba niste suporturi necesare... Ma puteti ajuta?

6 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Placa de baza trebuie sa fie compatibila cu restul componentelor pe care le ai, nu cu carcasa PC-ului.

| taken a răspuns:

Pentru ce sa scimbi placa de baza?
Placa de baza o schimbi daca vrei sa pui alt procesor, memorie mai multa si nu permite placa pe care o ai.
Placa pe care ai ales-o are socket pentru procesor FM2, deci iti trebuie un procesor AMD pe socket FM2.
Este format micro ATX (este mica toate sunt ingramadite acolo), alege o placa ATX.
De ce vrei sa schimbi placa de baza?

| VyKond explică (pentru taken):

Vreau sa o schimb pentru o performanta mai buna a calculatorului, caci o sa schimb si procesorul, si memoriile, si placa video. Apropo eu acum am Gigabyte GA-945PL-S3. Poate poti sa-mi spui tu ce format are.

| taken a răspuns (pentru VyKond):

Format ATX.
http://www.gigabyte.com.ro/products/product-page.aspx?pid=2325#sp
La specificatii, la form factor scrie ATX form factor; 305mm x 190mm.
Trebuie sa te hotarasti pe ce procesor mergi, Intel sau AMD.
Poti cumpara componentele pe rand, dar le vei monta pe toate odata fiindca placa ta de baza are socket 775 (ai procesor Intel) socket mort, orice placa ai lua nu se potriveste procesorul pe care il ai.Placa noua va avea un alt socket de exemplu 1155 (daca mergi pe Intel).La fel si memoria RAM, tu ai DDR 2 si placa de baza noua va suporta DDR 3.

| pozeanimate a răspuns:

Format:Micro ATX este carcasa pentru placa asta.
cauta placa ta in googl si vezi ce format are., de obicei toate sunt micro atx.

daca vrei sa pui piesele cele vechi pe placa de baza noua, vezi daca-s compatibile cu placa asta

Procesor
CPU Socket:FM2

Memorie
Memorii suportatebig grinDR3

| pozeanimate a răspuns:

Uitasem si la marime atrage atentie
pentru placa care aratat tu marimea este
Dimensiuni (L x l, cm):

22.5 x 17.4
+- cateva sutimi nu incurca, se regleaza