| bogdan324 a întrebat:

As vrea sa schimb sursa actuala cu una modulara,n-am mai avut sursa modulara pana acum si as vrea sa fiu stiu cateva raspunsuri despre ea, este un corsair rm550x.
Astia sunt conectorii sursei
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51Hhfka nd1L.jpg
1.Din cate vad sloturile de 8 pini de sus sunt identici, dar mai sus scrie pci-e&4+4 cpu,asta inseamna ca in primul trebuie sa pun neaparat cablu pci-e si in al doilea cel pentru procesor sau le pot pune cum vreau, adica si viceversa?
2.Am tot vazut povesti in care daca pui un cablu in slotul gresit s-ar putea sa arzi placa de baza sau chiar tot pc-ul,fiind voltaje diferite pe fiecare pin,dar unii spun ca in sursele astea nu conteaza unde pui cablul fiindca acel cablu determina functia pe care o are, adica daca bag cablul de la procesor el adapteaza curentul incat sa nu prajeasca ceva.Pana la urma care-i care?
3.Este macar posibil sa pun cablurile alea gresit? am vazut la unele sloturi sunt unele rotunjeli in patratelele alea.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Cele doua mufe sunt identice, poti conecta ambele la oricare din ele.

De fapt, la cablurile care se conecteaza, poti observa ca mufele intra in amandoua.
Daca masori tensiunile, si celea corespund pin cu pin.

Este o regula la PC-uri: mufele care sunt la fel (fizic) se pot schimba intre ele.
Mufele sunt astfel alese incat sa nu poti strica nimic daca inversezi intre ele. Difera ori prin marime, ori prin forma si /sau mai au si o piedica pentru a nu se putea gresi.
Doar mufele jack se pot baga in alte gauri, dar sistemele audio noi le recunosc si asa (sau cel putin nu se strica, doar nu functioneaza).
.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te uiti bine, fiecare categorie de mufa are alt numar de pini si cate o CHEITA (ureche) de fixare, care NU permite confundarea mufelor (efectiv nu poti baga o mufa in loc gresit, doar daca tai aceste urechiuse).
Sursele vin cu cablurile de conectare adecvate, dar probabil se pot cumpara si separat.

Montarea aparatelor electrice si electronice se face de specialisti, nu de necunoscatori.
Totusi, protectiile mecanice sunt facute inclusiv amatorilor sau chiar si profesionistilor grabiti sau neatenti, sa nu le poata confunda. big grin

Eu nu sunt adeptul acestor surse cu mufe pe ele fiindca maresc inutil posibilitatea aparitiei unor probleme de contact.

| bogdan324 explică (pentru Bula):

Eu am ales acea sursa fiindca m-am saturat sa tot am cabluri inutile in pc si pentru eficienta ei, in plus am vazut ca nu cooler-ul ei nu porneste pana nu atinge un anumit consum.
Deci sa inteleg ca daca alea 2 sloturi de 8 pini sunt identice, pot sa bag fie placa video fie procesorul in unul din ele? asta m-a intereseaza cel mai mult.

| Superior a răspuns (pentru Bula):

"Montarea aparatelor electrice si electronice se face de specialisti, nu de necunoscatori." si un copil de 6 ani pune o sursa...

| Bula a răspuns (pentru bogdan324):

Procesorul NU se alimenteaza direct de la sursa!
Fiecare cablu are destinatia proprie si trebuie conectat unde scrie.

Eu prefer mai bine sa leg laolalta cablurile in colacel si sa le fixez in locasele destinate CD-romurilor decat sa dublez problemele de contact din aparat.

| Bula a răspuns (pentru Superior):

Da, care are ceva habar...
Ami intilnit multe calculatoare montate acasa, care "nu vor sa functioneze".
Ai fi uimit ce de improvizatii (si rezultate pe masura) am intalnit... big grin

| bogdan324 explică (pentru Bula):

Pai bun,''fiecare cablu are destinatia proprie si trebuie conectat unde scrie'', atunci daca sursa aia are 2 porturi de 8 absolut identice unde mai sus de ele scrie pci-e&4+4 cpu, asta inseamna ca in primul bag placa si al doilea cel de la cpu, sau merge si invers? repet ambele arata absolut identic.

| Bula a răspuns (pentru bogdan324):

Este alimentare PCI-e si alimentare suplimentara de 12V pe placa de baza, pentru suplimentarea amperajului necesar.
La unele sisteme pot fi doua placi video instalate, deci de aceea este conector pentru ele.
Sunt si placi de baza care au conector suplimentar pentru consumatori mai mari: placa video, BUS, etc., iar unele placi au si o ramura de alimentare s spre CPU. Toate acestea sunt conectate pe placa de baza cu o mufa de 4 pini.

La CPU nu se alimenteaza direct de acolo!
CPU primeste alimentarea prin placa de baza.

Daca chiar vrei sa legi direct la CPU, atunci pregateste si niste mici si carnaciori + mustar big grin

| bogdan324 explică (pentru Bula):

Nene,am inteles ca procesorul nu se alimenteaza din sursa, insa eu am intrebat un singur lucru:daca sursa aia are 2 porturi de 8 absolut identice unde mai sus de ele scrie pci-e&4+4 cpu, asta inseamna ca in primul bag placa si al doilea cel de la cpu, sau merge si invers? stiu si eu ca exista alimentare de pci-e si de 12v, problema mea este ca nu stiu care din ele este cea de pci-e si cea de 12v, ambele sloturi fiind identice dupa cum poti vedea in imagine.

| Bula a răspuns (pentru bogdan324):

Cele doua mufe sunt identice, poti conecta ambele la oricare din ele.

De fapt, la cablurile care se conecteaza, poti observa ca mufele intra in amandoua.
Daca masori tensiunile, si celea corespund pin cu pin.

Este o regula la PC-uri: mufele care sunt la fel (fizic) se pot schimba intre ele.
Mufele sunt astfel alese incat sa nu poti strica nimic daca inversezi intre ele. Difera ori prin marime, ori prin forma si /sau mai au si o piedica pentru a nu se putea gresi.
Doar mufele jack se pot baga in alte gauri, dar sistemele audio noi le recunosc si asa (sau cel putin nu se strica, doar nu functioneaza).
.