| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu am 15 ani mi-am inceput viata sexuala acum 5 zile ciclul trebuie sa imi vina la inceputul lunii pe 2 sau pe 3 daca nu imi vine sa incep sa ma panichez sau sa astept poate intarzia? atept raspuns multumesc

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Ai inceput cam devreme si ai tot timpul pina iti dai seama de prostie sa regreti. De acum ai probleme, temeri etc.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te panica, dar ai facut-o intr-o zi posibil fertila. Trebuie neaparat sa te protejezi fiindca esti mult prea mica i o sarcina acum ar fi periculoasa. Ar fi greu s-o duci la termen, riscant sa nasti, iar un avort ar putea sa nu-ti mai permita niciodata sa faci copii.
Ziua in care ai avut tu contact sexual e la limita, de obicei nu e fertila, dar fiind atat de mica, s-ar putea sa nu ai un ciclu perfect regulat si atunci e greu de spus. Daca ciclul iti intarzie mai mult de o saptamana, anunta-ti parintii sa mearga cu tine la doctor fiindca e posibil sa fii insarcinata.
Si, desi nu te judec, ca ti-ai inceput viata sexuala cam cu doi ani prea devreme si ai risc crescut de cancer de col uterni. De aceea trebuie sa mergi la ginecolog si sa-ti faci testul Papanikolau minim de doua ori pe an.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Nop nop nop astia virgini nu mai vorbiti prostii ca habar n-aveti pe ce planeta traiti nu mai dati sfaturi de incultura.nu trebuie sa te panichezi ciclul poate sa intarzie o luna nu e nici o problema si pentru astia care nu au capu pe umeri nu poti ramane insarcinata cu 5 zile inaintea ciclului si 5 zile dupa poate sa isi dea drumu baiatu ca nu se intampla da e de preferat sa nu incerci.asa ca atat timp cat a curs nitel sange cand ai facut-o nu se intampla nimic STAI LINISTITA:*:*:*:*:*

| oareunde a răspuns:

Da, ar trebui sa incepi sa te panichezi pentru ca ti-ai inceput viata sexuala, fara sa stii mai nimic despre asta :-| cumpara un test de sarcina de la farmacie, chiar daca ti-e rusine, si verifica, sa stii daca sa stai linistita sau nu. ati folosit prezervativ? si cum spune si miha2010, de obicei cand incepi viata sexuala, organismul se poate deregla usorwinking

| stardeea a răspuns:

eu nu pa ce mi-am inceput viata sexuala nu mi-a venit ciclu o luna asta nu inseamna ca esti insarcinata ci ca in corpul tau se produc anumite schimbari hormonale

| stardeea a răspuns:

eliza mama asa a ramas insarcinata cu mine numai spune prosti astea sunt basme

| miha2010 a răspuns:

Daca ai fost fata desteapta si te ai protejat nu ai de ce sa te temi.Insa daca nu trebuie sa astepti 2 saptamana de la contact sa ii dai seama ca ai un bebe adica sa faci un test de sarcina. DAR din cate stiu eu dupa ce iti pierzi virginatatea organismul tau o ia putin razna.Nu crezi ca ar fi trebuit sa mai astepti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai si eu mi-am inceput viata sexuala acum 3 luni si am 16 ani.nu trebuie sa te panichezi... poate intarzia stai linistita...iti spun din proprie experienta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

well... un om "normal" ti-ar spune sa faci un test pentru siguranta... Daca te-ai protejat nu ai de ce sa iti faci griji... Si... e posibil chiar daca nu ai facut-o sa-ti intarzie ciclu deoarece s-au produs niste modificari in corpul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, si mie mi-a intarziat ciclul putin si mam speriat dar am fost la farmacie si am cumparat un test de sarcina... dupa ce l-am facut mam linistit (iesise negativ). fa-ti si uh un test ca nu te costa mai nimic si o sa scapi de orce indoiala...bafta in continnuare

| andreeamateinupai a răspuns:

Nu stiu si eu am 15 ani dar anca nu mi-am inceput viata sexuala si nici nu vreau sa o ancep pana la 18 ani.dar cate o data mai antarzie sa vina ciclu...asa ca nu te panicha.

| larisahere12 a răspuns:

Nu..nu trebuie sa te panichezi deoarece poate intarzia..am prietene carora le vine o data la cateva luni

| 28021990 a răspuns:

Nu ti se pare ca e cam devreme!? daca te-ai protejat..atunci nu e cazul sa-ti faci griji!) iar daca nu...atunci...asteapta cv timp si vezi rezultatul.big grin