| Quadro a întrebat:

Asi vrea sa-mi achizitionez 8 gb ram si nu stiu ce sa iau single channel sau dual channel.
Pentru ca eu tot n-am inteles diferenta dintre dual channel si single channel, ma puiteti ajuta sa inteles acest lucru

2 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Nu exista RAM dual channel, ci pachetul contine doua placi identice de RAM. Placa de baza dicteaza daca foloseste sau nu dual channel. Daca placa de baza functioneaza pe sistemul dual channel, jumatate din RAM trimite info si cealalta jumatate primeste.Deci depinde de placa de baza.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Dual chanel este tehnologia unei placi de baza prin care ea foloseste doua memorii, kit dual chanel, ele lucreaza impreuna. De aceea timpul de acces este mult mai mic decat daca ai folosi o singura memorie! Daca placa ta suporta tehnologia dual chanel trebui sa cumperi in kit dual chanel de 8 Gb. Iti recomand Corsair! Te poti uita pe site-ul placi de baza, acolo vei gasi o lista cu memoriile pe care le suporta respectiva placa. Ca sa nu ai diferite erori dupa ce reinstalezi sistemul de operare! Iti poti alege in functie de ce suporta placa. Atentie, una este frecventa nativa a placii de baza, alta este cat suporta placa la maxim.
http://www.pcgarage.ro/memorii/corsair/filtre/general-kit-dual-channel-da/