| AlexDinamovistu a întrebat:

Salut,la pc ce inseamna dual channel, single channel? Ce componenta are asa ceva?

1 răspuns:
| HaLLuc1NogeN a răspuns:

Ramul are dual channel
Exemplu
Daca ai doar o placuta RAM sa zicem de 8gb intr-un slot e single channel
Daca ai 2 placute RAM de 2x4 gb (8gb) in 2 sloturi e dual channel
De obicei placiile cu 4 sloturi de memorie ram au 2 culori, daca vrei sa ai dual channel de 8gb sa zicem, pui 4gb intr-un slot cu o anumita culoare, cealalta placuta ram o pui in alt slot de aceeasi culoare > ai dual channel
Am incercat sa fiu cat mai explicit