| Mazzenine a întrebat:

Astăzi am încercat să schimb Windows-ul calculatorului... Am introdus CD-ul în DVD-writter, un Windows XP SP3, şi la un moment dat am primit Blue Screen ACPI. Am reîncercat şi am încercat metoda continuării cu F7. Degeaba.
Povestea o ia de la capăt şi se resetează chiar când îmi este lumea mai dragă. Apoi am încercat Windows 7.Am aşteptat cât am aşteptat până s-a resetat şi aici din nou.
În regulă, am reintrodus Windows XP,cu speranţa că de data asta se va instala cum trebuie,dar,BIOS-ul nu se putea accesa. Am apăsat prima oară pe F2, am observat că nu se întâmplă nimic, apoi ca un neştiutor pe F11. Am mai căutat şi această problemă pe Google.Printre puţinele soluţii detectate,nici măcar una funcţionabilă. La sfârşit,văzusem o soluţie în legătură cu HDD-ul. Am scos firul de alimentare de la HDD, şi am pornit calculatorul. Intrase în BIOS. Ce bucurie! Din păcate. Pentru puţin timp. Am reintrodus firul de alimentare iar HDD-ul a făcut scurt circuit. :/ Am mai încercat un alt HDD, iar acesta îmi dădea mai multe bătăi de cap.
Am încercat acum cu HDD-ul scurt circuitat să pornesc calculatorul, dar uite că cooler-ul se învârte pentru exact 5 secunde şi se opreşte. La HDD-ul utilizat anterior, mergea cum trebuie dar nu puteam vedea Windows-ul.
Vă rog, soluţii.

16 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai tu manipulezi cablurile din calculator si de la periferice cu calculatorul pornit? laughing

| Mazzenine explică (pentru K0sti):

Am menţionat cumva că era pornit sau oprit?

| K0sti a răspuns (pentru Mazzenine):

"Din păcate. Pentru puţin timp. Am reintrodus firul de alimentare iar HDD-ul a făcut scurt circuit."...asa ceva nu se intampla decat daca e manipulat sub tensiune!

| Mazzenine explică (pentru K0sti):

Dacă totuşi ştii asta, atunci te rog spune-mi ce ar trebui să fac. Ce zici? Nu este mai convenabil pentru amândoi?

| K0sti a răspuns (pentru Mazzenine):

Pai ce sa-ti mai spun dupa ce a iesit fum? Cand nu te pricepi, te duci la service, ca de aia exista service! Sau daca nu, inainte de a te apuca de treaba, te apuci si citesti, si citesti, si intrebi, si iar intrebi pana afli ce trebuie facut. Dupa ce stapanesti bine toti pasii, de abia atunci te apuci de treaba! Cam asta e!

PS: verifica sursa cu un aparat de masura, daca tensiunile alea mai sunt cum trebuie +/- 5%

| Mazzenine explică (pentru K0sti):

Din "fum" înveţi. Ştii ce zic? Cam cât ar costa o reparaţie la service? Am auzit multe de service-uri, aşa că mi-e să nu mă trezesc cu ceva lipsă mai încolo, sau ceva înlocuit...

| K0sti a răspuns (pentru Mazzenine):

Inveti, da nu pe sculele tale! happy Nu stiu, imi e greu sa dau un pret, pentru. ca nu stiu ce carambol e acolo?! Cam ce ar putea sa-ti dispara? Tu nu stii ce ai in calculator? Verifici cand il iei, daca ai dubii. Ia intra la mine pe site sa stam de voba putin sa ma lamuresti mai pe indelete, aici imi e peste mana. epasystems.ro

| Mazzenine explică (pentru K0sti):

Înveţi prin orice mijloace, numai să înveţi. Nu-i tărăboi că a ieşit fum din HDD. Îl înlocuiesc cu altul şi gata, nu mă doare pe mine de o componentă care poate fi înlocuită. And be chill. Nu am făcut totul de capul meu... Şi pe internet sunt multe prostii la fel cum spun şi cunoscătorii din acest domeniu. Pentru că sursele unei probleme pot fi multiple şi nu se pot descoperi uşor.

| andrei690 a răspuns:

Scoate cateva secunde bateria de la bios si apoi bag o la loc. pune hdd care,, s a scurtcircuitat " si incearca sa pui windows p el normal cu boot from cd/dvd din bios. Cum adica s a scurtcircuitat? se aude invartinduse la pornirea computerului? happy

| Mazzenine explică (pentru andrei690):

Păi, am oprit sursa apoi am scos firul de alimentare al sursei de la HDD, apoi am pornit calculatorul. A apărut BIOS-ul şi totul părea normal, apoi s-a resetat. Am închis calculatorul şi am reintrodus firul de alimentare, atunci, am pornit sursa şi a sărit o scânteie alături de foarte puţin fum. Nu se mai aude nimic învârtindu-se pentru că nu se mai învârte absolut nimic...

| Mazzenine explică (pentru andrei690):

Nu funcţionează... Procesorul se învârta pentru aproximativ 4 secunde, apoi se opreşte...

| Emitzanu2002 a răspuns:

Nu mai ai ce sa ii faci, a avut o supra incarcare, ceva si din cauza asta ai eroarea BLUE SCREEN OF DEATH, si am avut-o pe un laptop bun, si trebuia sa ii schimb hard discul si decat sa il schimb mi-am luat alt laptop
imi pare rau sa iti spun dar trebuieori sa iti schimbi hard discul ori sa iti iei alt pc

| Mazzenine explică (pentru Emitzanu2002):

Nu-mi permit alt calculator pentru moment... Deci, mai aştept şi alte sugestii. xD

| Emitzanu2002 a răspuns:

Apai poti sa iti schimbi hard discul la pretul maxim de 400 lei atfel nu poti

| qtrix a răspuns:

Du-l laa un service si nu iti mai baga tu nasul! rolling on the floor