| youaremyfavouritecolour a întrebat:

Bateriile litiu-ion trebuie formatate?

Răspuns Câştigător
| a3e6u9 a răspuns:

Nu riști nimic, doar că durata de viață a bateriei va fi înjumătățită. Citeam pe undeva că dacă descarci o baterie complet de fiecare dată, o vei putea reîncărca de vreo 400 de ori. Dacă încarci bateria când ajunge la 50%, o vei putea încărca de vreo 1400 de ori, ceea ce înseamnă că durata de viață se dublează aproape.

4 răspunsuri:
| motan444 a răspuns:

Da

| a3e6u9 a răspuns:

Nu e nevoie de formatare la bateriile Li-ion. Ăsta e un obicei de la bateriile vechi, Ni-MH.

Dacă vrei să te țină mai mult o baterie Li-ion, trebuie să o ferești de căldură și e bine să nu o descarci complet vreodată (decât dacă vrei să o calibrezi).

E bine să nu o ții încărcată la 100%, de asta unele laptop-uri au opțiunea de a încărca bateria doar 80%, mărește durata de viață dacă îl ții în priză. În mod ciudat, crește durata de viață dacă o încarci mai des, adică când e la 50%, spre exemplu, în loc de 10%.

Dacă vrei să stochezi o baterie pe termen lung, cel mai bine e să fie încărcată pe jumătate și să o pui la rece, în frigider, spre exemplu. Unii zic că nu e bine nici prea rece, ca la congelator.

| youaremyfavouritecolour explică (pentru a3e6u9):

Dar daca las bateria sa se descarce cu totul si incarc cu telefonul inchis, ce risc mai exact?

| youaremyfavouritecolour explică (pentru a3e6u9):

Multumesc de sfat, chiar nu am stiut

| a3e6u9 a răspuns (pentru youaremyfavouritecolour):

Nu riști nimic, doar că durata de viață a bateriei va fi înjumătățită. Citeam pe undeva că dacă descarci o baterie complet de fiecare dată, o vei putea reîncărca de vreo 400 de ori. Dacă încarci bateria când ajunge la 50%, o vei putea încărca de vreo 1400 de ori, ceea ce înseamnă că durata de viață se dublează aproape.