| Oficiallightlow a întrebat:

In anii anteriori am tot văzut oameni pe net care făceau baterii externe din baterii de 9V. Intrebarea e pentru mine ce tip de baterie ar fi mai buna, una făcută din 2 baterii de 9V sau una făcută din 4/5 baterii vechi ale telefoanelor mobile Samsung? Motivul pentru care vreau sa-mi fac una și să nu îmi procur este că eu am găsit baterii vechi de telefon in pod. Ele sunt in stare buna, am le-am testat tot pe telefoane vechi 2012 și țin bine, 1/4 ore nu îs umflate, au capacitate între 2100X3 /1300x2 /650x1 4500X1 din ele ar putea ieși o baterie externa noua cu o capacitate mare? Am căutat pe net dar mai mult m-am încurcat, am ciocan de lipit și fire, și fludor, și cutie pentru baterie externa deci în caz îs ceva de capul lor. Capacitatea telefonului meu e de 5550 mAh

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bateriile externe au tensiunea mai mare decat ceea din telefon.
Ca urmare, din baterii de telefoane nu prea poti face baterie externa, functionala.

Răspuns utilizator avertizat
| Dannnnii a răspuns:

Salut, bateriile externe nu sunt chiar atat de scumpe, multe baterii Samsung modele mai noi se umfla si explodeaza din cauza caldurii sau presiunii atmosferice, nu mai tin minte motivul. Sunt multe baterii externe la pret accesibil cu design modern, multe porturi, fast charging etc.
Daca insisti sa faci una DIY si te pricepi la electronica este alegerea ta.

| Oficiallightlow explică (pentru Dannnnii):

Nu sunt atât de sărac în at da nu îmi permit să dau 94 lei pe una de la Varta dar problema e că am prea multe baterii vechi de telefon aprox 12/14 baterii as vrea sa fac o baterie externa mare oare durează 1/2?