| AdyutzZz a întrebat:

Bun, deci mi-am luat o integrata tda1516bq si am facut un amplificator simplu cu ea, care a mers foarte bine pana am facut ceva si l-am ars(tin sa mentionez ca suna foarte ok). Acum am luat tda1518bq si am facut un amplificator identic cu cel precedent(schemele sunt identice), problema este ca suna deplorabil, are volum mult prea tare si la orice volum baraie, care sa fie problema? Am luat 10 tda1518bq si nu as vrea sa le arunc...eu am folosit initial schema asta : http://english.electronica-pt.com/audio-ics?ref=TDA1518B Q%20BTL

Intrebarea este, de ce nu suna cum ar trebui si pe tda1518bq? ar trebui sa fac ca si aici?
http://www.s-led.ru/......atora.html

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Componentele, mai exact circuitele integrate se știe ca mai nou se fac pe vapor, adică mult și prost.Primu care l-ai ars probabil ca o fi trecut pe la CTC, și de aia funcționa cum trebuie, iar restul... happy. Ca să rezolvi problema.Un difuzor de 8 ohmi ar trebi să ajute, că mai mult ca sigur ai folosit unul de 4 ohmi, și de aia bârâie la volum maxim.Succes

| AdyutzZz explică (pentru DeyCj):

Multumesc, dar nu era la volum maxim, indiferent de volum, baraie...

| AdyutzZz explică (pentru DeyCj):

Aaa, si am uitat sa specific ca am incercat deja cu 3 integrate si acelasi rezultat, pe 4, 8 si 16 ohmi.