| anonim_4396 a întrebat:

am instalat de curand ubuntu 13.04, toate bune dar vreau sa dispara windows 7 ce la avut inainte, nu vreau sa fie in dual boot! ofera funda

5 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Trebuie sa formatezi partitia pe care este instalat Windows-ul, copiaza de pe Desktop ce este important, in fine, tu stii ce este important, pe alta partitie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai trebuia sa formatezi hardul inainte sa instalezi ubuntu

| al3xander a răspuns:

Pai depinde cum l-ai instalat. daca l-ai instalat intr-o partitie separata poti sa editezi boot-ul, sa stergi intrarea pentru windows si sa formatezi partitia cu windows. daca l-ai instalat din windows cu "Ubuntu Installer" atunci ubuntu este intr-un fisier din partitie si e recomandat sa formatezi si sa faci o instalare curata de ubuntu.

| MihaiEdy1993 a răspuns:

Acum trebuie sa o iei de la capat. Inainte sa instalezi ceva, apesi F11 sau tasta pe care ti-o afiseaza chiar cand deschizi pcul si dai boot menu. De acolo stergi toate partitiile posibile si de abia dupa aceea iti reinstalezi Ubuntu 13, 04.

| ToNe_Graffer_Mc_1995 a răspuns:

Dai ctrl-alt-t si scrie in terminal sudo apt-get install gparted asta esete un editor de partiti cu asta stergi partitia pe care ii windows 7 si apoi o reformatezi in ce format vrei tu