| Naavin a întrebat:

Buna.
Am o combina frigorifica veche, de prin 2004, full no-frost. A functionat impecabil pana acum, nu a avut nici macar o reparatie. Ieri am observat ca se comporta ciudat: porneste, apoi face un "click" de vreo 4 ori, continua sa functioneze, iar face click si tot asa. Partea de sus (frigiderul) functioneaza normal, deci raceste. Azi tot ce am in congelator (partea de jos) a inceput sa se dezghete, trebuie sa le dau cuiva sa le pastreze in congelatorul lor. Se pare ca desi frigiderul functioneaza, congelatorul e defect.
Oare care poate fi problema?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate fi defect termostatul, trebuie sa sunati a service daca este in garantie sa vina ei acasa sa il repare, in cazuri mai grave poate fi motorul, dar daca frigiderul merge doar congelatorul nu, atunci ori termostatul ori freon nu are destul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Decît sa o mai reparati pe aceasta care este foarte veche, o dati la rabla si va cumpărati altceva nou cu garantie 5 ani.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Din rubrica "întrebãri similare" constat cã-i posibil sã ai cãderi de tensiune. Mãsoarã tensiunea când sunt probleme.

| IarsiIar a răspuns:

Intai cheama un vecin mai batran. Si eu era sa iau teapa cu depanatorii smecheri. Aveam o combina ce functiona zeiss. Cand a vazut-o ca nu are nici praf pe motoare (era cu 2 motoare) mi-a spus ca motoarele trebuiesc schimbate. Si ma costau cat o combina noua. M-am plans la o cunostinta ca "vai ce ma fac" si a zis: "Clatin-o putin, apleac-o pe toate partile si vezi daca merge". Am facut asta si a mai mers un timp bine. Ca si a ta, era cu freon. Care scazuse. Si trebuia reincarcata cu freon. Am schimbat-o abia cand m-am mutat si am lasat totul acolo. Si acum regret dupa ea.
Dupa ce verifici asa si tot nu merge, cheama un depanator frigidere. Sau si mai bine, schimb-o.