| zagron123 a întrebat:

am o problema cu antivirusul Avira, cel cu simbolul de umbrela. Cum bine stiti, s-a creeat o noua versiune, 2012! Eu o am pe ceea veche, iar daca dau update la anti virus, dau update, apoi se downloadeaza avira 2012, apoi scrie : scan compatible software, se incarca si se incarca, apoi apare o eroare, mai exact :
Avira Free AntiVirus requires at least
- Windows XP 32bit SP3;
- Windows XP 64bit SP2;
- Windows Server 2003 SP2.
[Errorcode: 20]
Sa nu aud comentarii gen : nu folosi avira ca e praf, sa zica doar cei care stiu. Daca nu inteIeti asa bine, sau stiti cum se rezolva doar ca nu stiti sa-mi explicati, imi lasati un ID de messenger, la privat. Dau funda cel/cea care ma ajuta primul/prima!

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă ai Windows 7 atunci încearcă să îi modifici compatibliatea pe wingoz Xp.Eroarea se datorează unui bug ce vine cu noua versiune.Ai făcut o alegere bună când ai ales Avira, că este unul din cele mai eficiente programe antivirus, după Microsoft Securiy Essentials(dar cum 99% din români fură windows, îi clar că nu îl folosește multă lkume, că depinde de automatic updates ca să își facă update-ul la rădăcinile virale). Dacă ai Windows Xp SP1 sau fără service pack, recomand instalarea service pak-ului 3 sau și mai indicat înlocuirea sistemului cu windows xp SP3.
Dacă folosești Linux o să te rog să îmi spui ce distribuție folosești și în funcție de aceasta îți voi recomanda de unde să descarci versiune pentru Linux(pachetul. deb e precompilat și disponibil pe source frog, iar pentru resul numai în format tar.gz sau ca sursă ppa(gentoo, red hat, etc)și acolo trebuie compilat(detalii la momentul potrivit)). Succes și dacă consideri că răspunsul meu valorează fundă o poți dona la altcineva(nu de alta dar îs deja plin de fundițe mai rău ca pomu'de crăciun). Succes

| Mădă0611 a răspuns:

Scrie care-i baiul, Windowsul.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Aşa cum a spus şi Marius_7939, e POSIBIL ca versiunea de la update să NU fie compatibilă cu sistemul tău de operare...

Sau e POSIBIL ca să aibă un bug...

Poţi încerca să downloadezi versiunea nouă DIRECT de pe saitul oficial Avira şi o instalezi full/complet!

| Boboleu a răspuns:

Se pare ca versiunea noua nu e compatibila cu sistemul tau de operare, ramai cu asta veche sau poti trece la alt antivirus simplu - AVG

| zagron123 explică:

Nu trec la AVG, l-am incercat e bun, dar consuma foarte multi rami, si eu cum am windows XP SP3, ram 512mb, placa video 128mb, nu imi permit acest antivirus, decat avira, care e complex si nu consuma asa multi rami + e si gratis. Mai astept raspunsuri. Apropo am incercat sa iI iau de pe site, dar nu-mi merge, se opreste brusc la extract files.

| DeyCj a răspuns (pentru zagron123):

Interesant.Încearcă să dezinstalezi versiunea veche, să ștergi cheițele din regiștrii, să cureți folderele de sistem, și apoi să instalezi vresiunea nouă de pe site-ul lor.dar știai că și avira consuma resurse, cam la fel cât avg-ul(70 MB) pe când MSE consumă 50-60 MB și asta când se sctualizează sau scanează sistemul, că în rest nu consumă resurse că stă în așa numitul cloud?