| Kasya a întrebat:

Buna!
Am o problema cu pc-ul. Mi-a aparut aceasta eroare dintr-o data:
"Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and pres a key."
Eu mi-am cumparat Windows 10 Home si l-am instalat acum 5, 6 luni. Totul a decurs foarte bine, n-am avut probleme. Azi mi-a venit comanda cu noul mouse si noua tastatura. Le-am pus imediat pentru ca celelalte nu mai functionau.A fost bine la început dar dintr o data am observat ca se încarca greu. Tastatura noua este cu fir, cea veche era wireless, mouseul tot cu fir.Pentru ca este de tip USB nu mai recunoaste ce trebuie sau n-are legatura?
Nu înteleg de ce a aparut tocmai acum aceasta problema, la cateva minute dupa ce am introdus cele doua periferice.Si mai vreau sa stiu daca la bios sunt toate puse corect.
La Active Page on Entry unde sunt 8 variante îmi arata "Main". Nu stiu daca are legatura.

Apoi la Boot Option Priorities:

Boot Option #1 - AHCI P0: TOSHIBA DT01ACA050. Disabled ( banuiesc ca acesta este HDD-ul si cred ca e bine pus. Vreau sa mentionez ca nu am facut modificari, nu am schimbat deocamdata.)

Boot Option #2 - AHCI P1: ASUS DRW-24F1MT.Disabled

Boot Option #3 - UEFI: Built-in EFI Shell. Disabled

Am mai umblat la niste setari dupa ce am primit aceasta eroare dar nu mai tin minte, stiu doar ca am apasat pe F11, apoi am încercat F2 si a mers. Mi s-a deschis monitorul. Dar cand l-am repornit din nou aceeasi problema.
Nu i-am facut nimic, doar am dat la "Discard Changes and Exist" ca sa fie ca la început. Pana acum a mers cu aceste optiuni mentionate mai sus. Oare nu este activat? Nu stiu ce sa-i mai fac.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De cele mai multe ori, daca reusesti sa intri in Windows, e bine (in astfel de cazuri) sa salvezi ce ai de slavat si sa reinstalezi Windowsul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca nu merge, alt HDD.

| Kasya explică:

Please select boot device:
UEFI.
AHCI P1: ASUS.
AHCI P0: TOSHIBA.

Configuration Boot Default

Aici ce ar trebui sa aleg?
Am umblat la aceste setari si parca a mers dar nu mai stiu cum am facut.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Am dat la Boot Default si vad ca mi s-a deschis dar este posibil sa ma confrunt cu aceeasi problema cand îl voi reporni.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Ceva nu e bine, se încarca greu paginile si se mai blocheaza.