| Adelina1223 a întrebat:

am o problema, zilele trecute mi-am cumpărat un laptop nou care nu avea Windows pe el. Am incercat cu un stick sa-l formatez dar nu merge, citește stick-ul dar nu si programul, am încercat cu n stick-URI si nimic. Inca ceva laptopul nu are cd-rom, daca incerc cu unul portabil am vro sansa sa mearga? Ce e de facut?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti incerca cu o unitate externa dar poti sa faci si altceva. Iei un stick de 8 Gb si un fisier ISO cu Windowsul ce vrei sa-l instalezi. Cu ajutorul programului Rufus ( https://rufus.akeo.ie/ ) scrii imaginea ISO pe stick. Apoi dai sa booteze de pe stick si incarci Windowsul. Ulterior isntalezi driverele. Daca nu te descurci cu driverele faci asta:
instalezi Adobe Flash Player. Apoi intra aici: http://www.driverscloud.com/en/configuration/installplugin
Apasa Automatic Instalation. Se downloadeaza un fisier si-l instalezi. Apoi apesi "Start the detection" si dupa ce termina te uiti in My driver. De acolo poti sa faci update la orice driver si sa instalezi ce ai lipsa. Succes!

| RAY a răspuns:

Daca ai avea cd original cu original, puteai instala, dar asa vb de piraterie

| K0sti a răspuns:

Are sanse da, daca te pricepi! Si cu stick-ul merge, tot la fel, daca te pricepi!
Asa ca fugi la service, sau cauti tutoriale!

| dannyel86 a răspuns:

Pentru stick bootabil ai nevoie de:
1. O imagine iso bootabila de Windows
2. Softul Rufus, care iti formateaza stick-ul, ti-l face bootabil si pune imaginea iso pe stick
3. Modificarea setarilor de Boot din Bios, astfel incat la pozitia1 sa fie usb, nu cd/dvd.
4. Alte setari din Bios, daca apar erori in timpul instalarii.

Dar toate acestea presupun documentare sustinuta. Poti apela si la o persoana care are cunostinte IT sau chiar la un service.