| Stella17 a întrebat:

am si eu o intrebare cum scrii corect gramatical pe tastatura la i sa pui acea caciulita, si la restul cuvintelor.

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Brunettegirl1 a răspuns:

Daca ai Windows 7, intri in control panel, si dai la keyboard, si acolo iti va arata language, si daca doresti, pui limba romana happy o selectezi de acolo... Sper ca te-am ajutat, Funda?

7 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Setezi limba romana - intra in acele setari, la setari avansate - si alege Standard, si nu Legacy. La Legacy, tasta Z se schimba in Y si invers.
Apoi, tastele dimprejurul tastei Enter devin diacritice, asa se cheama, si vei putea scrie corect.

| StefanCristi55 a răspuns:

In cazul in care ai windows xp, setezi de jos PC-u in RO(romana), in cazul in care ai Windows 7 nu stiu, si eu sunt curios cum

| Stella17 explică (pentru StefanCristi55):

Am setat acum ce fac?

| StefanCristi55 a răspuns (pentru Stella17):

Acum ar trebui sa ai niste taste la tastatura cu literele(cele cu caciulite)

| supergamer2000 a răspuns:

La mine pe pc era butonul Alt Gr de pe tastatura dar nu sunt sigur ca iti va merge si tie.

| clauu1706 a răspuns:

La mine la calculator este asa, nu stiu daca si la al tau.
Pe bara de jos a ecranului, undeva in dreapta, imi apare un 'EN' care vine de la 'engleza'. Dai click acolo si apesi pe 'RO' care vine, evident de la romana. Apoi vezi tu de pe ce taste vei scrie 'ă' in loc de a etc.

| Mesesan_Amelina_2000 a răspuns:

Depinde de windows dar in general la setarile calculatorului sau jos in bara unde apare limba engleza(unde este setat de obicei) sau alte limbi. De acolo selectezi limba romana.