| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema cu laptopul.Se incinge foarte rau si dupa un timp se opreste,iar daca intru in anumite jocuri, se opreste dupa 5-10 min. Daca imi cumpar cooler ma va ajuta? Sau ar putea avea altceva? Multumesc

Răspuns Câştigător
| xBro a răspuns:

Sa nu fie de la procesor, ti se incinge foarte tare si se opreste, mi-e acum 2 ani [ cand nu stiam nici ce e aia placa video ] mi s-a ars, mi-a spus un specialist ca ajunse-se la 132 de C si mi-a ars placa de baza, cel mai bine ia-ti un cooler nou cu rotatiile de 1500 pe minut, curata foarte bine procesorul cu un servetel, si apoi pune pasta termoconductoare pe procesor, ATENTIE! cat un bob de orez, nu cat unul de fasole sau mazare deoarece este prea mult, pui pasta termoconductoare o intinzi pe tot procesorul [ cum faci tu cu oja pe unchii asa faci cu procesorul, intinzi pasta aceea pe tot procesorul insa sa nu fie mult ti-am zis cat un bob de orez si o intinzi pe procesor ], Daca te-am ajutat da-mi fundita, BAFTA! happy wave

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca il pui acolo unde trebuie si cum trebuie, sigur te va ajuta, dar cu o conditie: sa nu ai cumva si un modul obosit.

| MElyza a răspuns (pentru neutrino):

Nu stiu ce sa zic..niciodata nu il tin pe ceva drept ca sa ii acopere aerisirea..de asta intreb daca cooler-ul ma ajuta. sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Curăță-l!

| SouLIce a răspuns:

Desfa laptopul curata-l de praf schimba pasta termoconductoare de pe chipul video si procesor si cumpara un cooler ca acesta http://www.emag.ro/......E9B5NBBBM/
Daca nu sti sa faci chestiilea astea dul la un specialist sau cheama pe cineva care se pricepe

| Sweety27 a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu. Poti incerca la un service sa ceri sa-ti curete coolerul, are praf si are nevoie de o pasta speciala care ajuta racirea si se consuma in timp. Mie mi-a luat 100 ron pentru curatare. Daca tot nu se rezolva, cumpara-ti un cooler pad.

| MElyza a răspuns (pentru Sweety27):

Chestia asta intra in garantie? Ca il am de un an si ceva si inca am garantie cred.

| Sweety27 a răspuns (pentru MElyza):

Da, il poti trimite in garantie, pe motiv ca este slab coolerul. INSA, eu am renuntat la garantie si i-am lasat pe cei de la service sa-l deschida si sa pierd garantia pentru ca reprezentanta imi cerea sa fac un raport cu ce defectiune are, inclusiv analiza tehnica. bla bla bla. perioada de service dura intre 2 sapt si 1 luna + daca se depista ca defectiunea nu era din cauza lor, trebuia sa platesc eu trasportul si service-ul din reprezentanta. In concluzie: complicatii, pierdere de timp si cheltuieli in plus. Asa ca am decis sa merg la un service de cartier si sa rezolv problema in 2 ore!