| Innocence_Fallen_1996 a întrebat:

Am si eu un pc mai vechi cam din 2005 si as vrea sa il upgradez putin. Am placa de baza SATA, placa video ATI radeon x1550 pe 512 mb, memorie RAM de 3Gb DDR2 800 Ghz, Procesor Intel [R] Pentium[R] 4 CPU 3, 00 ghz si sistemul de operare pe 32 -biti. As dori sa schimb placa video cu ceva mai puternic precum ATI radeon HD de la 4600 de 1GB. Este posibil ca placa de baza sa nu accepte? Sau nu are nimic? As dori un raspuns cat mai argumentat. MUltumesc anticipat

2 răspunsuri:
| LilGh0st a răspuns:

Depinde si la ce folosesti calculatorul.
In primul rand, daca ai procesor pe 64 de biti, ti-as sugera sa iti instalezi si un sistem de operare tot pe 64 de biti. Un sistem pe 64 de biti stie sa foloseasca In al doilea rand, daca nu il folosesti pentru jocuri eu ti-as sugera sa iei niste RAM. Este ieftin si 8 giga nu ti-ar strica, pe urma o sa zici ca zboara. Sa te informezi daca suporta placa de baza atat. Daca il folosesti pentru jocuri tari, tot ti-ar prinde bine macar 4 giga de ram, pe 2 placute de 2 giga identice (e important sa aiba aceeasi frecventa de lucru). Daca suporta placa de baza, trebuie modelul ei exact. Cel mai probabil e ca nu are nimic impotriva unei placi video noi.

| Innocence_Fallen_1996 explică (pentru LilGh0st):

Pentru jocuri vrea sa-l upgradez. sistemul e pe 32 biti. nu cred ca suporta 64... e vechi pc..de prin 2005