| doriansirbu a întrebat:

am un calculator nu si are windows 8. Acum vreau sa instalez windows 7 si nu merge samil instalez imi apare o eroare sau imi apare desktopul albastru si imi scrie Ce as putea face

4 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Baga cd-ul/stickul cu w7 si instalezi dupa care formatezi partitia unde ai windowsul actual si vrei sa instalezi w7, de obicei e C

dar sa umbli si in bios sa modifici acolo sa-ti citeasca cd-ul/stickul cu windowsul

| doriansirbu explică (pentru InVisible99):

Eu asta stiu dar la leptopul care vr sa inst.nu vrea sa mearga

| InVisible99 a răspuns (pentru doriansirbu):

Mergi in bios si foloseste etapele care ti le-a dat bonico mai ales ptc. 2, iar daca nu merge asa cauta eroarea pe google si afli raspunsul pe ceva forumuri

| bonico a răspuns:

Salut,
Trebuie sa intri in setarile BIOS si sa faci urmatoarele modificari:
1.in tabul Security/Secure boot modifica din enable>in disable
2.te duci apoi la Advanced mode si modifici din UEFI boot in CSM boot - sa fie legacy mode.
Alegi apoi din Boot sa-ti booteze primul DVD sau flash, depinde pe ce ai tu sistemul de operare si instalezi.