| anonimxenotome a întrebat:

Bună! Am un HP X360 nu de mult cumparat. L-am cumparat pentru iubitul meu pentru un joc pentru ca se poate folosi si ca tableta. I-am cumparat un card de 128 GB insa memoria lui e plina. Are 32 de GB si nu stiu cum sa mut tot din disk local C pe card ca sa pot instala jocul. Ma chinui de foarte mult timp si tot nu reusesc. Ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Pentru a se putea salva (corect) datele din telefon pe cartela noua, cartela trebuie sa fie formatata pe telefon (chiar la prima introducere in el). La formatare se vor pierde toate informatiile de pe cartela, deci trebuie salvate (pe un calculator) eventualele materiale importante aflate pe el!

2. Poti (si trebuie) sa muti fisierele tip filmare, muzica si poze (Galeria), documentele, cartile electronice, descarcarile, etc. pe cartela.
Asa se elibereaza spatiu din memoria interna a telefonului.

3. De asemenea, si unele aplicatii se pot instala pe cartela (daca permite telefonul).

4. In continuare, la setarile camerei, setezi salvarea pe cartela de memorie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu poti sa muti tot, muta chestii care nu iti trebuie. Poti si jocul sa il pui pe card

| anonimxenotome explică (pentru anonim_4396):

Nu tot, macar cat de cat. Am dat de la setari sa se salveze tot pe card insa nu se salveaza. Jocul vreau aa il descarc de pe bluestacks si nu se salveaza pe card.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimxenotome):

Bluestacks are niste setari...

| Alanonimdepetpu a răspuns:

Problema e ca laptopurile si pc urile, pentru a mari spatiul ai nevoie de un hard disk sau un ssd, cardurile de memorie nu sunt considerate marire de spatiu la pc uri, un card de memorie are o viteza mult mai mica fata de un hard disk sau un pc, chiar daca ai pune jocul pe acel card, jocul s ar incarca foarte lent si nu ar merge ok, cardurile de memorie si stick urile sunt considerate spatii de stocare portabile, eventual pentru poze, media, unele installere dar nu sunt spatii de stocare interne la un pc, gandeste te ca daca ai avea windows ul pe card nu ar rula deloc cum trebuie, legat de problema cu mutatul, incearca sa dai un copy paste dar inainte inchide joc ul din task manager sau componentele jocului sau instaleaza l direct unde ai nevoie