| mmada_2271 a întrebat:

Am un laptop IBM think pad T42.Are un DVD/CD writer Matshita UJDA765.Inainte citea DVD'uri si CD'uri dar acum citeste doar CD'uri... Ce pot sa'i fac?

2 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Salut. Nu ai ce să-i faci.
Dacă spui că de la un moment dat nu a mai vrut să-ţi citească DVD-uri, fără să-i faci nimic, înseamnă că e cam pe ducă unitatea optică. În cazul calculatoarelor desktop, se rezolvă prin înlocuire dar la laptop e puţin mai greu.
Totuşi, încearcă să citeşti cât mai multe mărci de DVD-uri (Traxdata, Verbatim, X-Data, etc.). Dacă observi că pe unele le citeşte şi pe altele nu, înseamnă că e doar veşnica problemă a IBM-ului şi anume că pune mereu componente corporatiste.
Încearcă, de asemenea, să scrii pe cât mai multe mărci de DVD-uri pentru a vedea dacă e aşa.
Dacă nu scrie şi nu citeşte niciuna din mărci, atunci, veşnica pomenire pentru partea de DVD din DVD-RW-ul tău Matshita...

| mmada_2271 explică:

Mersi pentru informatie dar crezi ca daca ma duc la vreun service imi poate inlocui unitatea optica? Se mai gasesc pentru tipul meu de laptop?