| Gordo21 a întrebat:

Buna am un Nikon d3200 cu obiectiv 18_55 nu este vr si nu prea stiu cum sa-l setez eu personal sa iasa pozele mai faine cine ma ajuta mai ales la poze de portret

Răspuns Câştigător
| MateiSebastian a răspuns:

Nu prea ai ce seta ca să iasă pozele mai faine; dacă era VR știai cum să-l setezi? happy
De obicei la portrete se folosește o distanță focală mare la o apertură mare, în cazul tău F5, 6 ( pentru a separa subiectul de fundal ).
În rest nu prea ai ce seta, trebuie să înveți ceva reguli de compoziție, și trebuie puțin talent, atâta tot.
Sper că te-am ajutat cu răspunsul meu.