| BlackCat111 a întrebat:

Buna am vrut sa-mi formatez stick-ul, dar nu stiu exact ce am facut din cauza ca acum e in format RAW (din 16gb apare ca are 8mb). Cum il transform inapoi in fat sau in ntfs? Nu merge sa il formatez spune ca windowsul nu este capabil de formatare. Help me, urgent!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Duceţi-vă în My Computer> faceţi clic dreapta pe unitatea flash> Format> În conformitate cu sistemul de fişiere, alegeţi FAT 32, apoi apasa butonul Start.

| BlackCat111 explică (pentru Salontanul):

Va multumesc pentru ca incercati sa ma ajutati, dar dupa cum am spus nu ma lasa deloc sa formatez spune: Windows was unable to complete de format. şi nici nu apare Fat 32 apare doar : FAT /NTFS/ exFAT. altă soluţie? am găsit pe cineva care spunea că din DOS a formatat stick-ul pentru că avea aceeaşi problemă,iar prin Patition Magic a reusit să-l refacă,şi că dacă e RAW nu e stricat,asta sper să nu fi dat bani pe el degeaba că îl am de câteva zile, dar nu ştiu cum să intru în DOS, ca să fac asta. Vreo idee? Mulţumesc anticipat.

| Salontanul a răspuns (pentru BlackCat111):

In DOS nu poti intra. Pentru a intra in DOS ar trebui sa-l ai instalat. DOS-ul este sistemul mama de provenienta a Windowsului. Incearca cu programul asta: http://download.chip.eu/ro/USB-Disk-Storage-Format-Tool-2.2.3_176940.html. Daca nu merge mai e o solutie: intra cu CD-ul de instalare Windows ca si cand ai vrea sa-l instalezi. O sa-ti apara taoate partitiile de pe HDD si mai jos stickul. Incearca sa-l stergi. N-am facut asta dar merita sa incerci. Spune-mi si mie ce ai rezolvat cu un raspuns aici sau pe privat.

| BlackCat111 explică (pentru Salontanul):

Nu mă lasă nici aşa, trebuie să scriu ceva anume la Volume label? tipul acela care spunea de dos a zis că a folosit un cd de boot ca să intre în dos şi acolo îi apăreau transformările astea, eu am windows 7, dar cd cu windows am numai p, pot să-l folosesc pe acela pentru a şterge partiţia cu stick-ul? deşi nu cred că ajută aşa tare să-l şterg eu vreau să-l formatez. Am să încerc şi la şcoală acolo avem windows vista poate mă va lăsa să-l formatez. Aştept răspuns.

| Salontanul a răspuns (pentru BlackCat111):

Da> Pai si eu ti-am dat acelasi sfat cu CD-ul Boot-abil. La Label nu e obligatoriu sa scrii ceva. Eu scriu numele meu, de obicei.

| BlackCat111 explică (pentru Salontanul):

Pe ce trebuia să apăs ca să intru în meniul acela de bootare? ca nu mai ştiu exact nu aş vrea să-mi stric windowsul. mulţumesc

| Salontanul a răspuns (pentru BlackCat111):

Depinde de computer. De obicei pe F12 sau F8. Nu strici Windowsul. Cauta pe Youtube cum se instaleaza windowsul : http://www.youtube.com/watch?v=PQGAEXEIj5w. Dupa ce apar partitiile stergi numai pe cea de 16 Gb si gata.